Česká pošta čelí stovkám žalob kvůli nerovnému odměňování

Praha 30. listopadu 2023 (PROTEXT) – Desítky současných i bývalých zaměstnanců již za pomoci společnosti Rovná mzda žalují Českou poštu. Vzhledem k tomu, že Česká pošta zatím na výzvy k dorovnání mezd nereaguje, připravuje Rovná mzda ve spolupráci s advokáty z GHS Legal stovky dalších žalob.

V červnu roku 2022 začala společnost Rovná mzda pomáhat současným i bývalým zaměstnancům České pošty při vymáhání dorovnání jejich mzdy. To vše na základě nálezu Ústavního soudu z roku 2021, ve kterém bylo potvrzeno, že Česká pošta bez zákonného důvodu odměňovala řidiče pracující v Praze vyšší mzdou než ty, kteří pracovali mimo Prahu. Dle Ústavního soudu nelze při nastavení mzdy zohledňovat různé výše nezbytných životních nákladů v jednotlivých regionech, státní podnik ovšem postupoval v rozporu s tímto pravidlem obsaženým v zákoníku práce. Je velmi pravděpodobné, že tento nespravedlivý způsob odměňování neplatil pouze pro pozici řidiče, který se jako první dočkal rozhodnutí ve své věci, ale i pro další pracovní pozice.

Rovná mzda svým klientům poskytuje kompletní financování celého procesu, včetně právního zastoupení přední advokátní kanceláří GHS Legal. Poškození se stále mohou registrovat na webových stránkách www.rovnamzda.cz a bezplatně se tak pokusit dosáhnout na dorovnání mzdy. Rovná mzda si nárokuje odměnu pouze v případě úspěšně vymoženého nároku, a to v podobě minoritního podílu z vysouzeného dorovnání mzdy.

Na webu Rovné mzdy se do dnešního dne registrovalo téměř 2000 poškozených, se kterými postupně Rovná mzda navazuje spolupráci za účelem vymožení jejich nároku od České pošty. Partner advokátní kanceláře GHS Legal Mgr. Sebastian Mach uvádí: „Po prozkoumání mzdových dokumentů stovek našich klientů jsme se utvrdili v názoru, že Česká pošta postupovala nezákonně a nároky poškozených se mohou pohybovat až okolo 100.000 Kč. Celková výše všech nároků se tak může vyšplhat až na stovky milionů korun.“