Česká neziskovka hledá aktivní seniory, kteří chtějí sdílet zkušenosti
Praha 8. prosince 2022 (PROTEXT) – Veřejný obraz seniorů v Česku je stále stejný. Většinou se o nejstarší generaci píše v souvislosti s důchody či jako o obětech takzvaných šmejdů. Nezisková organizace Elpida se dlouhodobě věnuje podpoře aktivních seniorů. Nyní přichází s novinkou z Dánska. Vybízí seniory, aby se zapojili jako dobrovolníci a sdíleli své životní zkušenosti a dovednosti s ostatními.
Nezisková organizace Elpida letos oslavila dvacet let činnosti. Elpida má dvě komunitní centra v Praze, kam senioři dochází na přednášky, diskuze či kurzy. „Už dlouho jsme zvažovali, jak naši činnost inovovat. Vloni jsme viděli prezentaci českého Nadačního fondu Ninin sen, který propojuje odborníky na seniorskou tematiku v Česku a v Dánsku. Moc se nám líbil koncept Center aktivit pro seniory, který funguje po celém Dánsku. Napadlo nás, že něco takového vyzkoušíme i v Praze. Chceme, aby senioři věděli, že se mohou zapojit do programu mnohem víc než doposud. Máme kolem sebe spoustu lidí, kteří umí něco, co by mohlo bavit ostatní, tak proč se o takové zkušenosti nepodělit?“, vyzývá Jan Bartoš, projektový manažer Elpidy.
Jako hlavní inspirační zdroj má takzvaná Centra aktivit v Dánsku, která motivují aktivní seniory, aby se dobrovolnicky podíleli na přípravě i organizace nejrůznějších volnočasových kurzů. Janne Nielsen je vedoucí pěti Center aktivit v Jutsku, konkrétně v osmitisícovém městě Skjern. „Pravidelně k nám dochází 420 seniorů a z toho se 120 zapojuje dobrovolnicky. Průběžně navrhují, co by chtěli zorganizovat a pak se podílí na realizaci kurzů. Máme opravdu hodně rozmanitý výběr – učí se u nás cizí jazyky, máme tu taneční lekce nebo kurz obchodování na burze,“ vysvětluje Nielsen, která se letos setkala s českou novinářkou Juditou Matyášovou. Ta se dlouhodobě věnuje seniorské tematice v Česku i v Dánsku, a je také konzultantkou Elpidy v novém projektu, který získal podporu z Norských fondů. „Dánská společnost dává seniorům jasně najevo, že si váží jejich zkušeností. Všemožně je motivuje, aby byli aktivními dobrovolníky. V Česku se senioři prezentují většinou jako pasivní část společnosti. Jsem moc ráda, že se situace začíná měnit právě díky aktivitám Elpidy,“ říká Matyášová.
Do projektu podle tzv. dánského modelu se může zapojit každý senior, který by rád sdílel životní dovednosti či zkušenosti s ostatními. Doposud se Elpidě přihlásilo zhruba 20 seniorů, kteří by se chtěli stát lektory nebo organizátory kurzů a stále se mohou hlásit další zájemci. „Nestačí jen to, že někdo umí pár slovíček. Chceme nejdříve budoucí lektory proškolit, aby uměli komunikovat s publikem. Doufáme, že dánský model zaujme co nejvíc seniorů a pomůže vylepšit veřejný obraz nejstarší generace. Mnohdy totiž od našich seniorů slýcháme, jak je mrzí, když se o nich mluví jen jako o někom, kdo finančně zatěžuje společnost…Jsem si jistý, že náš nový projekt napomůže nejen sdílení zkušeností, ale také zvýší povědomí o inspirativních aktivních seniorech, o kterých zatím veřejnost nevěděla,“ říká Bartoš.
Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky, vydává časopis VITAL, pořádá mezigenerační Old’s Cool festival. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli plnohodnotný a veselý život.
Kontakt: Judita Matyášová: juditamaty@email.cz