Běhej a pomáhej. A ne jenom sobě!

Praha 20. července 2022 (PROTEXT) – Pohyb je klíčem ke zdravému životnímu stylu a ten je zase alfou a omegou v prevenci celé řady vážných chorob, které způsobuje pasivní životní styl a špatná životospráva. Halina Trsková, místopředsedkyně představenstva Pojišťovny VZP, a. s., (PVZP) chtěla motivovat lidi kolem sebe i širokou veřejnost k pohybu, a tak založila projekt charitativních běhů PVZP FénixRun.

Aktuálně probíhá již druhý ročník PVZP FénixRun. V čem se liší od prvního ročníku, kolik závodů ještě zbývá?

První ročník proběhl kvůli pandemii jen virtuálně. Jsem ráda, že letos se již můžu potkat s účastníky a kolegy na startu a zažít tak tu správnou závodní atmosféru. Letos jsme se spojili s běžeckým seriálem Běhej lesy, součástí sezóny je celkem osm charitativních běhů po celé republice. Virtuální formu závodu jsme zachovali pro zájemce, kteří se nemohou zúčastnit fyzicky, běhají radši o samotě nebo chtějí jen přispět. Do virtuálních běhů se lze zapojit až do 10. září, můžete běžet kdykoliv, kdekoliv nebo běh nahradit chůzí a přispět dobré věci třeba nedělní procházkou s rodinou. Aktuálně máme za sebou šest běhů s Běhej lesy – Lednice, Karlštejn, Vysočina, Slavkovský les, Brdy a závod v Praze na Letné, který se uskutečnil v rámci charitativního běhu Run4Help. Před sebou máme ještě další tři – Bílá, Jizerská a na závěr noční běh v Boleticích.

Proč jste se letos rozhodli spolupracovat právě s Běhej lesy?

S agenturou Raul, která Běhej lesy pořádá, máme dlouholetou zkušenost z Jizerské 50 a běžkařského seriálu Ski-tour, kde jsme už sedm let hlavním partnerem. Spolupráce s „Raulem“ byla vždy profesionální a bezproblémová, líbil se nám také jejich přístup k propojení sportu a charity, proto pro nás byli při hledání partnera jasnou volbou.

Výtěžek ze startovného se rozdělí mezi devět nadačních fondů a spolků. Kdo konkrétně získá pomoc?

Na každém běhu představíme jeden projekt, jednu rodinu nebo jednotlivce, zkrátka jeden příběh.

Abych byla konkrétní:

– spolek Nové háro použije výtěžek na zaplacení nákladů na výrobu paruk z pravých vlasů pro onkologicky nemocné děti,

– NF Krtek zařídí rekondiční a resocializační pobyt pro 30 rodin, jejichž děti (pacienti Kliniky dětské onkologie FN Brno) jsou v aktivní léčbě nebo těsně po jejím ukončení,

– NF Modrý hroch zaplatí sedmileté Lucince speciální neurorehabilitace,

– NF Pink Bubble vezme „bubliny“ (mladé hematoonkologické pacienty od 18 do 30 let) na zážitkový pobyt u moře na plachetnicích,

– No foot No stress pořídí Danovi, který přišel po úraze o obě nohy, speciální protézy,

– Spolek Aponedo podpoří vybavení speciální prádelny v Nemocnici U Apolináře speciálně pro předčasně narozené děti,

– Nadace Z + M podpoří tým parahokejistů,

– NF Ze srdce PVZP zaplatí rehabilitace malému Brunovi, který má od narození svalové onemocnění,

– Nadace Nova pomáhá vybere osm rodin s vážně nemocnými dětmi, mezi něž rozdělí svoji část finančních prostředků z osmi běhů.

Vaše pojišťovna se věnuje i dalším charitativním projektům. Co pro vás osobně charita znamená?

Dobročinnost považuji za samozřejmost jak v osobním, tak v pracovním životě. Osudy lidí, kteří neměli v životě tolik štěstí, mi nejsou lhostejné a vždy, pokud mohu, snažím se pomoci. Když mám příležitost setkat se s těmito lidmi a vyslechnout jejich příběhy, vidím, že i když se s nimi život nepárá, vždy v sobě najdou ještě sílu pomáhat ostatním. V těchto chvílích si sama sobě říkám, jak málo toho dělám pro ostatní, a přemýšlím, kde bych se ještě mohla zapojit. Ke společenské odpovědnosti vedu i své zaměstnance, kteří za mnou už sami přichází s nápady a návrhy, komu budeme pomáhat. Společenská odpovědnost se již stala součástí naší firemní kultury. Jsem ráda, že díky tomu, že tvrdě pracujeme a firmě se daří, mám možnost pomáhat ostatním. To mě opravdu těší a dává to mé práci a snaze smysl.

Proč byste PVZP FénixRun doporučila zájemcům, kteří přemýšlí o koupi startovného?

V první řadě bych vyzdvihla to, že letos v rámci běžecké série navštěvujeme opravdu zajímavé a krásné lokality. Spojení pobytu v přírodě s pohybem je skvělý způsob, jak strávit víkend s rodinou, přáteli nebo ostatními běžci. Mimo to, že si účastníci zasportují a udělají dobrý skutek, dostanou na památku medaili, diplom, startovní balíček od partnerů a úrazové pojištění na celý sportovní den. Na každém běhu máme vždy velký promo stan a spoustu aktivit pro děti i dospělé.

Jak úspěšný bude letošní PVZP FénixRun Běhej lesy?

Doufám, že se zapojí co nejvíce běžců. Užijí si sportovní atmosféru, poměří síly, nasají krásy okolní přírody a doběhnou bez úrazů. V loňském roce, kdy se běhalo pouze virtuálně, jsme vybrali téměř 800.000 Kč. Doufáme, že letos bude vybraná částka ještě vyšší.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.