Altron a Seznam.cz postavily druhé datové centrum v Benátkách nad Jizerou

Praha 10. března 2023 (PROTEXT) – Dlouhodobé partnerství společností Altron a Seznam.cz má další úspěšné pokračování. Poslední dva roky intenzivně pracovaly na výstavbě nového datacentra s názvem Nagoja, které je pro českou internetovou jedničku dalším významným krokem na cestě za kompletní nezávislostí na externích službách. Na projektu spolupracoval Altron jako generální dodavatel, společnost Systeming.cz jako hlavní projektant a společnost Metrostav jako hlavní dodavatel stavebních prací. Výše investice se vyšplhala na 300 milionů korun a stavba byla dokončena v rekordním čase během jednoho roku.

Datové centrum Nagoja bylo pojmenované po japonském městě, které se rozkládá na 325.000 čtverečních kilometrech. Nagoja, která stojí v Česku, se rozkládá na 1200 čtverečních metrech v Benátkách nad Jizerou a stejně jako japonské město je ve spoustě ohledech výjimečné.

Ve srovnání s datacentrem Kokura, které Altron se Seznam.cz postavily v roce 2013, bude mít zcela nová Nagoja k dispozici až tři MW pro IT vybavení a poskytne dvojici sálů pro 200 serverových racků. Každý s příkonem až 15 kW. Inovativní je také systém přímého chlazení serverů. Technologie nazvaná freecooling využívá v letních měsících podzemní nádrž dešťové vody a v maximální míře chladí pomocí přímého venkovního vzduchu. Díky tomu je možné zcela vynechat nákladné strojové chlazení. Ekologické přemýšlení se tedy pozitivně promítá na indikátoru energetické efektivity, který cílí na hodnotu PUE 1,1.

„Od začátku projektu jsme věděli, že máme před sebou velkou výzvu vzhledem k tomu, že jsou zde použity nové technologie a postupy. Kromě častokrát zmiňovaného chlazení jsme například zcela nově přistoupili k řízení prostředí, energetické úspoře a obecně ke snižování provozních nákladů. Pro datacentrum Nagoja jsme také vyvinuli novou generaci systému Altrix, který umožňuje řídit, monitorovat a předávat operátorská data a tím snížit míru fyzického dohledu ze strany člověka na nutné minimum,“ dodává svůj odborný pohled ředitel Divize technického rozvoje Petr Ding.

Nagoja zcela nahradí současné kapacity využívané v externím datacentru Nagano od společnosti O2. Stěhování je naplánováno od března do května letošního roku bez omezení provozu. Obě společnosti zároveň pokračují na modernizaci a budování nových kapacit v datacentru Kokura. Předpokládané spuštění datacentra Nagoja do ostrého provozu je plánováno na jaro 2024.

O společnosti Altron

Altron byl založen v roce 1991 a postupně se vypracoval na pozici české jedničky na poli datacenter. Své technologie a produkty Altron poskytuje napříč globálním trhem v rámci soukromých společností a státních institucí stovkám klientů. V České republice disponuje nejrozsáhlejší servisní sítí datacenter. Mezi nejvyhledávanější služby patří výstavba datacenter na míru, modulární a prefabrikovaná datacentra, poradenství, servis a ostatní služby spojené s kritickou infrastrukturou.

Odkaz na webové stránky: https://www.altron.net/

Facebook: https://www.facebook.com/altroncz

Instagram: https://www.instagram.com/altron_net/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/altron-a.s.

Interní kontakt pro média:

Jovanka Uzelacová

Marketingová manažerka – Altron

jovanka.uzelacova@altron.net

Agenturní kontakt pro média:

Zuzana Pětníková

Head of Marketing – Inago Digital

zuzana.petnikova@inago.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.