Alternativě k tradičním finančním systémům se daří. Decentralizované finance zažívají rekordní růst

Praha 29. května 2024 (PROTEXT) – Ruku v ruce s růstem ceny kryptoměn roste i používání nových finančních produktů, které jsou s nimi spojené. Příkladem mohou být decentralizované platformy (DeFi). Podle reportu Binance nyní trh DeFi signifikantně roste.

Decentralizované finance, neboli DeFi, jsou systémy založené na blockchainu, které umožňují lidem provádět finanční transakce bez zprostředkovatelů, jako jsou banky nebo jiné finanční instituce. DeFi aplikace nabízí široké spektrum finančních služeb, od půjček po pojištění.

Podle zprávy došlo k výraznému nárůstu celkové hodnoty uzamčené v DeFi, takzvané Total locked value (TVL). Ta letos oproti roku 2023 vzrostla o 75,1 % na 94,9 miliardy dolarů. Investoři i stakeholdeři si stále více uvědomují potenciál a odolnost platforem DeFi, což vede k jejich širokému přijetí a rozšíření v různých finančních službách.

Zvýšený zájem se projevuje nejen ve zvětšujícím se objemu kapitálu, ale také v inovacích služeb, které DeFi platformy nabízejí. Například protokol Pendle, fungující na platformě Ethereum, který se specializuje na obchodování s výnosy, zaznamenal neuvěřitelný roční nárůst svého TVL o 1962 %. Pendle umožňuje uživatelům tokenizovat výnosy a otevírá tak nové možnosti investování.

Dalším významným segmentem, který zaznamenal prudký růst, je trh se stablecoiny. Stablecoiny jsou typem kryptoměny, které jsou navrženy tak, aby si udržely stabilní hodnotu vůči určitému aktivu, jako je americký dolar nebo zlato. To je činí ideálními pro každodenní transakce a ochranu před volatilitou tradičních kryptoměn. Tržní kapitalizace stablecoinů dosáhla nového vrcholu 161,1 miliardy dolarů, což je nejvíce za poslední dva roky. V čele tohoto růstu stojí Ethena s jejím inovativním stablecoinem USDe, jehož tržní kapitalizace se zvýšila o 2730,4 %.

Kromě stablecoinů a platforem pro obchodování s výnosy se rozvíjejí i on-chain peněžní trhy. Tyto trhy, reprezentované například protokolem Morpho, vykázaly nárůst TVL o 47,2 %, dosahující 32,7 miliardy dolarů. Morpho představuje novou úroveň flexibility a efektivity v oblasti půjček. Umožňuje uživatelům vytvořit speciální trhy, kde si mohou sami nastavit pravidla a rizika podle svých potřeb. Tato novinka představuje významný posun oproti běžným půjčkovým postupům.

Tyto změny a rozvoj v DeFi ukazují na stále se zvyšující důležitost a vliv decentralizovaných financí ve finančním světě. S rostoucím počtem inovativních produktů a služeb, které DeFi nabízí, se otevírají nové možnosti pro investory a uživatele hledající alternativy k tradičním finančním systémům. Podle reportu Binance Research je zřejmé, že DeFi není jen dočasným trendem, ale klíčovým fenoménem v budoucnosti financí.

 

Zdroj: Punchline