Alkohol z Palírny U Zeleného stromu pomáhá léčit včely

Praha 31. srpna 2023 (PROTEXT) – Značka Tuzemák Objevitel prohloubila spolupráci s českou značkou Apis Innovation, která unikátním přírodním způsobem léčí včely a posiluje jejich imunitu. Český alkohol tak bude léčit včely po celém světě.

Už na konci roku 2022 se značka Tuzemák Objevitel spojila s unikátním projektem včelí nemocnice, když jej zařadila jako jeden z největších českých objevů do svého virtuálního Muzea objevů. Tím ale spolupráce neskončila a letos v létě se stal Tuzemák Objevitel dodavatelem etanolu pro nový přírodní antivirový přípravek, který Apis Innovation po více než tříletém testování v laboratořích i s včelaři v příštím roce vypustí na trh.

„Projekt včelí nemocnice nás zcela nadchl, proto jsme byli rádi, že jej můžeme zařadit do našeho virtuálního Muzea objevů. Když pak přišla poptávka po dodávce etanolu pro nový přírodní výrobek, který posiluje imunitu včel, neváhali jsme ani chvilku. V první řadě proto, že souzníme s vizí společnosti a uvědomujeme si, jak důležitá je ochrana včel pro náš ekosystém. A za druhé také proto, že sami máme s medem co do činění v naší loňské novince Tuzemák MED. Ta obsahuje pravý květový med, a tak si vlastně zajišťujeme, že ho pro nás bude mít kdo vyrábět,“ říká Pavel Fousek, brand manažer značky Tuzemák Objevitel z Palírny U Zeleného stromu, a dodává, že vzhledem k tomu, že je tento unikátní výrobek ještě ve fázi testování, první dávku etanolu potřebného pro dokončení výzkumu darovali.

Češi léčí včely přírodní cestou

Přírodní antivirový přípravek pro včely povzbuzuje jejich imunitu a pomáhá bojovat proti včelím virům. „Jedná se o macerát z bylin lokálního původu, který se přidává včelám do krmiva na zimu. Zlepšuje jejich imunitu a bojuje proti včelím virům, čímž zvyšuje sílu včelstev a schopnost přežití zimy a následující jaro podporuje produktivitu včel. Díky této bylinné tinktuře jsou pak včely silnější a odolnější proti virovým onemocněním a parazitům, kteří dokážou včelstva zdecimovat. Je to takový čistě přírodní včelí potravinový doplněk,“ říká Tadeáš Nováček z Apis Innovation a dodává, že základem tinktury je také kvalitní 70% etanol, bez kterého by výtažek z bylin nemohl vzniknout.

„Palírnu U Zeleného stromu jsme oslovili jednak proto, že jsme již v minulosti navázali spolupráci ohledně našeho termosolárního úlu, ale také z toho důvodu, že jsme pro náš produkt chtěli kvalitního a zároveň ryze českého dodavatele. A kdo jiný by měl umět dělat kvalitní alkohol než někdo, kdo to dělá více než 500 let?“

Tisíce litrů alkoholu na výrobu tinktury

Za včelí tinkturou stojí čtyři roky výzkumu a testování jak v laboratořích a na včelnicích Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd ČR, tak i na jiných včelnicích prostřednictvím tisíců zapojených včelstev napříč Českem. Data potvrzují, že přípravek výborně funguje, a měl by proto přijít v příštím roce na trh. A to nejen na ten český, kde by o něj mohli mít zájem čeští včelaři, kterých je kolem 60 tisíc, ale i na zahraniční trhy, jako jsou Spojené státy, Kanada nebo Německo, na které už společnost Apis Innovation zacílila se svým termosolárním úlem. „Zatím jsme odebrali první várku alkoholu pro výrobu tinktury v rámci rozsáhlého testování. Jakmile ale půjdeme s přípravkem do prodeje, počítáme s odběrem tisíců litrů alkoholu. Mně osobně se na této spolupráci líbí i to, že alkohol může jistým způsobem léčit, doslova zachraňovat včely a pomáhat udržitelnému způsobu včelaření,“ říká Tadeáš Nováček.

Palírna U Zeleného stromu a.s.

Palírna U Zeleného stromu a.s. má ojedinělou historii, která začala již v roce 1518 udělením práva vařit pivo a pálit pálenku domu U Zeleného stromu v Prostějově. Jde o unikát nejen v Česku, ale i v rámci celé Evropy, kde neexistuje palírna s delší historií. Palírna U Zeleného stromu a.s. (též známá podle jednoho ze svých výrobků jako Starorežná Prostějov) je ryze česká firma, která je i bez cizího kapitálu druhým největším výrobcem lihovin v České republice. Mezi nejznámější značky patří Starorežná, Blend 42 Vodka, Heffron či Hanácká vodka a zejména výjimečná česká žitná whisky „Stará žitná myslivecká“. Výrobky firmy jsou oceňovány pro svou chuťovou kvalitu medailemi na významných světových soutěžích a díky tomu firma své značky úspěšně vyváží. S produkty Palírny U Zeleného stromu a.s. se zákazníci mohou setkat v dalších dvaceti zemích pěti kontinentů. Na domácím trhu pak s firmou spolupracují při distribuci svých výrobků značky s nejvyššími společenskými ambicemi, jako jsou Koval, Dictador, NAUD, Pushkin, Berentzen a další.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.