Akcelerátor podnikání žen slaví tříleté výročí milníku na ženevské akci, na které byla představena výzva v oblasti digitálních inovací pro začínající ženské firmy ve spolupráci s Mezinárodní telekomunikační unií
New York/Ženeva 19. března 2023 (PROTEXT/BusinessWire) – Při vědomí křížícího se vztahu mezi inovacemi, technologiemi, digitálním prostorem a genderovou nerovností shromáždil Akcelerátor podnikání žen (Women’s Entrepreneurship Accelerator, WEA) vrcholné představitele svých zakládajících partnerů, aby tříleté výročí WEA vyznačili diskusí o tom, jak zamířit k vytvoření inovačního ekosystému, který by více zohledňoval rovnost žen a mužů, a jak řešit genderovou digitální mezeru a to včas před zasedáním CSW67.
Tato tisková zpráva obsahuje multimediální prvky. Celou zprávu najdete zde: https://www.businesswire.com/news/home/20230317005341/cs/
Poprvé od svého založení se CSW67 celostně zabývala tématem inovací a technologií z genderového úhlu pohledu, což představovalo jedinečnou příležitost prozkoumat genderové dopady inovací a technologií s doporučeními, která určí směr pro inkluzivnější a spravedlivější digitální ekonomiku.
S posláním řešit překážky, kterým čelí ženy podnikatelky při plnění cílů udržitelného rozvoje (SDG), pracuje WEA na vytvoření příznivého ekosystému digitálních inovací pro ženy podnikatelky, aby státy mohly využívat výhod probíhající digitální transformace k dosažení inkluzivnějšího a udržitelnějšího světa.
Akce k výročí WEA, kterou pořádala Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) v Ženevě a na které se sešlo pět dalších partnerů WEA z OSN, zdůraznila potřebu investovat do žen podnikatelek prostřednictvím digitálních technologií, aby mohly rozšířit své podnikání. Akce zdůraznila, jak digitální revoluce nabízí obrovské příležitosti k posílení ekonomického postavení žen tím, že otevírá přístup ke znalostem a mezinárodním trhům a umožňuje ženám zapojit se do širší sítě. Akce rovněž poukázala na rizika, která přináší digitální transformace probíhající v přetrvávající existenci vzorců genderové nerovnosti.
Mezi klíčové poznatky z akce patřilo:
– Stávající inovační a start-upové ekosystémy se vyznačují značným nedostatkem genderové diverzity a nerovnoměrným rozdělením příležitostí a finančních zdrojů.
– Ženy podnikatelky se neustále potýkají s nedostatkem kapitálu a investic pro rozšíření svého podnikání,1 s omezeným přístupem k připojení a k informačním a komunikačním technologiím (IKT), jakož i k možnostem osvojit si klíčové dovednosti nezbytné pro konkurenceschopnost v digitální ekonomice.2
– Digitální technologie, platformy a nástroje mohou také posilovat škodlivé genderové stereotypy a diskriminovat ženy a dívky, pokud nejsou od počátku navrženy tak, aby byly bezpečné, inkluzivní a přístupné. Například genderové předsudky nalezené v souborech dat a zakódované v produktech algoritmů umělé inteligence mohou vést k systémům a službám, které opakují vzorce diskriminace.
– Ženy a dívky, a zejména ty, které jsou více ohroženy vícenásobnými a vzájemně se křížícími formami diskriminace, jsou také hlavními terči online násilí a zneužívání, které je vytlačují z veřejné účasti, konverzací a digitálního prostoru obecně. To jsou jen některé z naléhavých výzev, které vyžadují genderově inkluzivní řešení v digitálním věku.
Věděli jste, že:
– 37 % žen na světě nemá přístup k internetu.3
– Do roku 2050 bude 75 % pracovních míst souviset s oblastmi STEM (vědy, technologie, techniky a matematiky).4
– V současné době zastávají ženy pouze 22 % pracovních pozic v oblasti umělé inteligence a pouze 1 ze 3 světových výzkumných pracovníků jsou ženy.5
– Pouze 28 % absolventů technických oborů a 40 % absolventů informatiky tvoří ženy.6
– Vyloučení žen z digitálního světa připravilo země s nízkými a středními příjmy v posledním desetiletí o 1 bilion dolarů hrubého domácího produktu.7
Zahájení soutěže WEA Digital Innovation Challenge
Na této akci byla oficiálně zahájena soutěž WEA Digital Innovation Challenge, kterou vyhlásila ITU s podporou společnosti Mary Kay Inc. a která je klíčovou příležitostí k prosazení této agendy. V rámci celosvětové výzvy bylo vybráno 10 osvědčených digitálních postupů a digitálních řešení s potenciálem vytvořit ekosystém, který bude více zohledňovat rovnost žen a mužů pro začínající a rozšiřující se podniky. Tito vítězové získají přístup do programu Digital Innovation Eco-System, v rámci něhož získají školení na budování kapacit, které jim pomůže dále zdokonalit jejich podnikatelské plány, a také specializované mentorství a přístup k síti inovátorů a pionýrů.
Výňatky z výroční akce WEA:
– Doreen Bogdan-Martin, ředitelka Mezinárodní telekomunikační unie, hovořila o prokázaném ekonomickém dopadu překonávání digitálních rozdílů mezi muži a ženami a uvedla, že jen v roce 2020 byly potenciální příjmy, o které ženy přišly kvůli nedostatečnému přístupu k podnikatelským příležitostem, vyčísleny na 126 miliard dolarů. Paní Bogdan-Martin vyzvala k tomu, aby bylo učiněno více pro rozvoj genderově inkluzivního digitálního ekosystému prostřednictvím partnerství s podniky, organizacemi občanské společnosti, tvůrci politik, regulačními orgány a sesterskými agenturami OSN.
– Deborah Gibbins, provozní ředitelka společnosti Mary Kay, poznamenala, že přechod na digitální technologie sice poskytuje ženám jedinečnou příležitost k inovacím a rozšiřování jejich podnikání, ale digitální akcelerace může také udržovat nerovnosti. Za tímto účelem paní Gibbins vyzvala k řešení nerovností a k vytvoření prostředí, které by ženám umožnilo plně se zapojit do digitální ekonomiky.
Soutež Digital Innovation Challenge je nejnovější iniciativou WEA. V průběhu akce partneři WEA zdůrazňovali klíčové oblasti práce, v nichž pokročili při podpoře podnikání žen od vzniku tohoto transformačního partnerství s mnoha zúčastněnými stranami.
– Rozvoj podnikatelských dovedností online
Centrum mezinárodního obchodu (ITC) upozornilo na vůbec první bezplatný online certifikační podnikatelský program, který byl vytvořen s podporou WEA a byl spuštěn v lednu 2022. Digitální výukový program o 27 modulech pokrývá 7 klíčových fází podnikatelské cesty a je k dispozici v angličtině, španělštině, francouzštině – a brzy také v arabštině, ruštině a čínštině. Výukový program je obohacen o 200 videí a jeho cílem je naučit začínající i zavedené podnikatelky dovednostem při navrhování a zakládání svých podniků. Účastnice se naučí, jak si osvojit podnikatelskou kulturu, rozvíjet podnikatelské nápady a osvojit si metodiky pro zakládání podniků, připravit obchodní model, navrhnout prezentaci, identifikovat zdroje financování, najít správné partnery a mentory a budovat tým.
– Podpora soukromého sektoru v oblasti veřejných zakázek zohledňujících rovnost žen a mužů
Organizace UN Women připomněla svou práci na prosazování zadávání veřejných zakázek s ohledem na rovnost žen a mužů a zdůraznila loňské zveřejnění propagačního stručného přehledu s názvem
Strategická hodnota veřejných zakázek, který byl vydán s podporou iniciativy UN Global Compact. Proč má zadávání veřejných zakázek zohledňujících rovnost žen a mužů obchodní smysl
. Tento stručný přehled předkládá přesvědčivé důkazy o výhodách posílení účasti žen v dodavatelských řetězcích soukromého sektoru při realizaci inkluzivního hospodářského růstu a udržitelného rozvoje.
– Řešení překážek, kterým čelí začínající podniky vlastněné a vedené ženami
Organizace UN Women v regionu Evropy a Střední Asie (ECA) informovala o vůbec první výstavě Women’s Entrepreneurship EXPO – o bootcampu, který se v roce 2021 uskutečnil napříč regionem s cílem zvýšit schopnosti podnikatelek přilákat investice. Vyvrcholením bylo Investors Pitch Finale v dubnu 2022, kde 25 podnikatelek z 9 zemí (Turecko, Bosna a Hercegovina, Gruzie, Kazachstán, Kosovo, Kyrgyzstán, Severní Makedonie, Moldavsko a Srbsko) představilo své start-upy a podnikatelské plány ve fázi vzniku, aby řešily jednu z největších výzev, s nimiž se ženy podnikatelky při rozvoji svého podnikání potýkají – přístup ke kapitálu. Po jejich prezentacích nabídli investoři podnikatelkám finanční podporu, mentoring a možnosti navázání kontaktů, aby jim pomohli rozšířit jejich podnikání. V listopadu 2022 se na druhém živém veletrhu Women’s Entrepreneurship EXPO ve spolupráci se společností PricewaterhouseCoopers, Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj a společností Yildiz Holding sešly podnikatelky a obchodní partneři, aby se mobilizovaly a podnikly konkrétní kroky k posunu v oblasti rozvoje podnikání žen v regionu ECA.
– Politika v oblasti podnikání žen a její prosazování v regionu Latinské Ameriky LATAM
Mezinárodní organizace práce (ILO) představila svou politiku a propagační činnost na podporu rozvoje podnikání žen v regionu LATAM. V průběhu let 2020-2021 ILO provedla a zveřejnila hodnocení politických podmínek ovlivňujících podnikání žen, zaměřené na odvětví obchodu a průmyslu v Mexico City s podporou WEA. Hodnocení zahrnovalo řadu 19 realizovatelných doporučení k řešení institucionálních nedostatků, které existují pro ženy podnikatelky. V Brazílii spolupracovala ILO se Serviçio Nacional de Aprendizagem Industrial (SENAI) na podpoře rozvoje podnikání žen prostřednictvím souboru komunikačních a osvětových kampaní, seminářů a akcí zaměřených na budování kapacit.
Záznam akce je k dispozici zde.
O Akcelerátoru podnikání žen (Women’s Entrepreneurship Accelerator)
Akcelerátor podnikání žen (Women’s Entrepreneurship Accelerator, WEA) je partnerství mnoha zúčastněných stran v oblasti podnikání žen, které bylo založeno během zasedání Valného shromáždění OSN č. 74. Sdružuje šest agentur OSN, Mezinárodní organizaci práce (ILO), Mezinárodní obchodní centrum (ITC), Mezinárodní telekomunikační unii (ITU), Rozvojový program OSN (UNDP), Global Compact OSN (UNGC), UN Women a Mary Kay Inc. s cílem posílit do roku 2030 postavení 5 milionů podnikatelek.
Konečným cílem iniciativy je maximalizovat dopad na rozvoj podnikání žen při dosažení cílů udržitelného rozvoje (SDG) vytvořením příznivého ekosystému pro podnikatelky po celém světě. Akcelerátor je příkladem transformační síly mnohočetného partnerství jedinečného rozsahu, které umožňuje využít potenciál podnikatelek. Více se dozvíte na we-accelerate.
Sledujte nás: Twitter (We_Accelerator), Instagram (@we_accelerator), Facebook (@womensentrepreneurshipaccelerator), LinkedIn (@womensentrepreneurshipaccelerator)
1 Výzkum naznačuje, že ženy podnikatelky čelí nedostatku finančních prostředků ve výši 1,5 bilionu dolarů. MSME Finance Gap, International Finance Corporation, 2017.
https://www.ifc.org/wps/wcm/connect/03522e90-a13d-4a02-87cd-9ee9a297b311/121264-WP-PUBLIC-M SMEReportFINAL.pdf?MOD=AJPERES&CVID=m5SwAQA
2 Z odhadovaných 2,9 miliardy lidí, kteří jsou stále offline, tvoří většinu ženy a dívky, u nichž je méně pravděpodobné, že používají telefon, mají přístup k internetu nebo dovednosti využívat digitální technologie.
https://www.gsma.com/r/wp-content/uploads/2022/06/The-Mobile-Gender-Gap-Report-2022.pdf?utm_source=website&utm_medium=download-button&utm_campaign=gender-gap-2022
3 ITU (2022).
Fakta a čísla Facts and Figures 2022 – The gender digital divide (itu.int)
4 Dobré rozhodnutí (pwc.com.au)
5
https://www.unesco.org/reports/science/2021/en/women-digital-revolution
7 UN Women. Pokrok v plnění cílů udržitelného rozvoje. Gender Snapshot 2022.
Zdrojovou verzi najdete na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20230317005341/cs/
Kontakt:
Mary Kay Inc. Corporate Communications
(+1) 972.687.5332 nebo media@mkcorp.com
Zdroj: Women’s Entrepreneurship Accelerator
Text této zprávy v původním, zdrojovém jazyce je oficiální verzí. Překlad této zprávy do jiných jazyků poskytujeme pouze jako doplňkovou službu. Text zprávy v původním, zdrojovém jazyce je jedinou právně závaznou verzí této tiskové zprávy.
BW