56.ročník mezinárodní jízdy pravidelnosti do vrchu Zbraslav-Jíloviště

Praha 8. září 2023 (PROTEXT) – V městské části Praha – Zbraslav se 9. září 2023 uskuteční již po padesátéšesté v novodobé historii jízda pravidelnosti do vrchu o pohár Elišky Junkové Zbraslav-Jíloviště. Program je rozšířen i o neděli, kdy se bude konat výstava na Jílovišti a následně historické automobily pojedou podle itineráře do Tuchoměřic do obchodního centra POP (Premium Outlet Prague). Kde proběhne slavnostní ukončení v ENGINE CLASSIC CARS GALLERY.

Rychlostní závod Zbraslav-Jíloviště se původně konal v letech 1908 až 1931. Start byl tehdy stejný jako za novodobých závodů na zbraslavském náměstí, ovšem cíl byl na vrcholu kopce Cukrák nedaleko Jíloviště. Nyní kvůli dálnici končí závod v části Zbraslavi Na Baních. Letos se však, po odjetí jízd pravidelnosti, dálnice uzavře a umožní průjezd historickým vozidlům na Jíloviště, kde proběhne slavnostní vyhlášení.

V roce 1926 vyhrála závod česká závodnice Eliška Junková, která později věnovala Veteran Car Clubu Praha putovní pohár, o který dodnes jezdci soutěží.

Sobotní jízda je určena pouze pro historická vozidla do roku výroby 1939 a každoročně se jí účastní na 200 automobilů a motocyklů. Nedělní jízda je určena pro všechna historická vozidla – tedy vozidla do roku výroby 1993.

Letošní ročník bude v tradičním duchu. Od 10 hodin bude probíhat na zbraslavském náměstí výstava vozidel. Ve třináct hodin se začnou ke stratu řadit formule, a budou je následovat historické motocykly a automobily. Všichni se budou snažit zajet dvě jízdy za stejný čas a jezdec s nejmenším rozdílem těchto časů se stane vítězem.

Na Jílovišti výstava vozidel začne již po příjezdu a pokračovat bude i v nedělní ráno.

Slovem bude provázet Jan Červenka.

Sobotní večer bude zakončen vyhlášením jednotlivých kategorií,

vybrané kategorie obdrží speciální edici hodinek vyrobených pro tento závod.

Před polednem vozidla vyjedou po připravené trase okolím a projedou přes obce Dobříchovice, Lety, Mořina až do již zmíněných Tuchoměřic do firmy ENGINE CLASSIC CARS GALLERY, kde účastníky čeká nejenom slavnostní zakončení akce, ale také prohlídka vystavených vozů a návštěva renovačních dílen.

Dále budou předány ceny za orientační jízdy.

Kontakt na organizátory:

Marketa Profeldová – Ředitelka závodu

zbraslav@vccpraha.cz

www.zbraslav