Zemědělci vyzkoušejí traktor na vodík

Traktor poháněný elektrickými články na vodík. Foto: Fendt

Německá společnost Fendt představila v minulých dnech svůj první vodíkový traktor. Zároveň analyzuje také další využití vodíkové infrastruktury pro zemědělské využití. Informovala o tom ve své tiskové zprávě.

Vedle vývoje a testování bateriových elektromobilů přicházejí na řadu další alternativní způsoby pohonu. Společnost Fendt věří vodíku, a proto představila veřejnosti svůj první vodíkový traktor. „Vodík může mít v zemědělství a lesnictví do budoucna velké využití. Tato odvětví totiž mohou kromě spotřeby také dodávat velké množství energie, kterou lze využít i při výrobě vodíku. Fendt se podílí nejen na vývoji traktoru, který je poháněn elektřinou z palivových článků, ale je také partnerem projektu H2Agrar, jehož cílem je výzkum vodíkové infrastruktury pro zemědělské využití,“ říká Viktor Zálešák, produktový specialista společnosti Agromex, která je výhradním distributorem zemědělské techniky Fendt pro ČR.

Fendt aktuálně posílá první dva prototypy vodíkových traktorů do ostrého provozu. Budou využívány v reálných podmínkách na dvou zemědělských testovacích farmách v regionu Haren v Dolním Sasku. Výsledky budou sloužit k dalšímu zdokonalování, dokud nebudou zcela vyhovovat a nebudou moci plně nahradit traktory poháněné naftou. V rámci projektu bude zjišťována také spotřeba vodíku a budou zkoumány technické požadavky na vhodnou vodíkovou infrastrukturu pro zemědělství. Tato zjištění budou tvořit základ pro další výzkum snižování emisí CO2 ze zemědělských vozidel.