Výdaje na dopravu lidé zvažují při volbě zaměstnání

Ilustrační foto: Ekaterina Ershova z Pixabay

Růst životních nákladů, včetně výdajů na dopravu, ovlivňují volbu lidí při výběru zaměstnání. Po zavedení emisních povolenek na dopravu tento trend může ještě zesílit. S každodenním cestováním na pracoviště je pro řadu zaměstnanců zásadní otázka financí, kdy tato položka může pravidelně zabírat nezanedbatelnou část měsíčního rozpočtu domácnosti. Většina Čechů (77 %) si náklady spojené s cestou do zaměstnání hradí sama, vyplývá z nedávného průzkumu Ipsos pro společnost Amazon.

Vysoké provozní náklady a náklady na pohonné hmoty jsou nejčastější překážkou pro pořízení či využití vlastního automobilu, vyplynulo z průzkumu.

Zejména lidé s nižšími čistými příjmy do 15 000 korun měsíčně musí brát v potaz každodenní náklady spojené s přepravou na pracoviště. Nejčastěji proto využívají MHD nebo chodí pěšky, pokud se jejich pracoviště nachází v blízkosti jejich bydliště. Naopak lidé s příjmy od 15 001 korun výše využívají k přepravě vlastní motorové vozidlo častěji než jiné formy dopravy. Mezi nejčastěji používané formy přepravy do zaměstnání patří v Česku především vlastní motorové vozidlo (48 %), dále MHD (37 %) a chůze pěšky (29 %). Dálkovým autobusem se přepravuje asi 8 % respondentů, vlakem 11 procent.

Podle nejnovějšího průzkumu společností Anytime a STEM/MARK považují lidé za největší nevýhodu vlastního automobilu provozní náklady: pohonné hmoty, údržbu, servis, pojištění. To je překážkou pro pořízení či využívání vlastního vozu pro 49 % respondentů, 29 % lidí odrazují vysoké pořizovací náklady vlastního vozu. 

Dalším výsledkem průzkumu Anytime je, že 26 % lidí má letos větší problémy vyjít s penězi než loni.  Pro mnoho lidí je tak klíčové na dopravě šetřit a najít si zaměstnání, které je blízko či kde mohou využít levnou variantu veřejné dopravy.