Volvo končí se spalovacími motory, od roku 2030 už budou jen elektrická

Ten end. Ilustrační foto: Anders Mejvlang z Pixabay

V roce 2030 bude Volvo vyrábět už jen elektrické vozy a do roku 2040 se stane uhlíkově neutrální automobilkou. Auta s dieselovými motory přestane vyrábět již v příštím roce. „Za několik měsíců bude vyroben poslední vůz Volvo se vznětovým motorem, čímž se Volvo Cars stane jedním z prvních starších výrobců automobilů, kteří tento krok učinili,“ vyhlásila automobilka ve své zprávě, kterou vydala u příležitosti klimatického týdne, který se právě koná v New Yorku v OSN.

V listopadu loňského roku firma prodala svůj podíl ve společnosti Aurobay, která se zabývala vývojem a výrobou spalovacích motorů. „Nehodláme utratit už ani korunu na výzkum a vývoj spalovacích motorů,“ komentovalo Volvo tento svůj krok.

„Elektrické pohonné jednotky jsou naší budoucností a jsou lepší než spalovací motory: generují méně hluku, méně vibrací, nižší náklady na servis pro naše zákazníky a nulové emise výfukových plynů,“ říká Jim Rowan, generální ředitel společnosti Volvo Cars. „Plně se zaměřujeme na vytvoření širokého portfolia prémiových, plně elektrických vozů, které splňují vše, co naši zákazníci od Volva očekávají – a jsou klíčovou součástí naší reakce na změnu klimatu.“

Ještě v roce 2019 většina prodaných aut Volvo byla vybavena dieselovým motorem.

Většinovým vlastníkem společnosti Volvo Cars je čínská skupina Geely, která firmu koupila v roce 2010 od amerického automobilového koncernu Ford Motor. Předloni firma Volvo Cars uvedla své akcie na stockholmskou burzu.