V reakci na inflaci skoro třetina firem zvýšila platy

Téměř třetina tuzemských firem již reagovala na letošní extrémně vysokou inflaci a plošně zvýšila platy všem svým zaměstnancům. Dalších 15 % podniků přidávalo buď výběrovým profesím, nebo jen klíčovým zaměstnancům. Nadpoloviční většina firem zachovává platy na úrovni z počátku roku. Vyplývá to z rychlého průzkumu společnosti Edenred mezi 200 tuzemskými firmami.

Růst mezd ale v naprosté většině případů nepokryje zaměstnancům prudce se zvyšující životní náklady, způsobené dramatickým růstem cen. Tam, kde se přidávalo, to totiž nejčastěji bylo do 5 procent (necelých 60 procent případů), v 37 % firem byl růst do 10 % a jen ve výjimečných případech přidávaly firmy více. Pro srovnání – inflace se drží nad 10 % procenty od letošního února a v srpnu dosáhla 17,2 procenta.

Ilustrační foto: Peter Stanic, Pixabay

Do konce roku si ale na mzdách ještě mnozí zaměstnanci přilepší. Rozhodnuto letos plošně přidávat, případně znovu přidávat, je 15 procent zaměstnavatelů, další desetina pak přilepší části svého personálu. Plná třetina firem pak označuje letošní přidání na mzdách za pravděpodobné.

„Pokud skutečně firmy dostojí své proklamaci, pak tu budeme mít velmi výraznou většinu společností, které v průběhu roku na platech lidem přilepší. Ekonomická situace jim ale většinou nedovoluje vyrovnat lidem růst nákladů způsobený inflací. Řešení, které se nabízí, je zvýšit lidem příspěvky na benefity, což vychází výhodněji než prosté navýšení mzdy. Firmy u této formy díky daňovému zvýhodnění ušetří 14,8 procenta na odvodech za zaměstnance, ti tak mají reálný nárůst čistého příjmu o 26 procent vyšší, než je tomu u mezd,“ říká ředitelka firemních vztahů Edenred Aneta Martišková.

Ke zvýšení příspěvku na benefity již přitom část firem letos sáhla, v porovnání s těmi, které zvýšily mzdy, jich je ale o něco méně – 19,5 procenta. Růst výdajů byl nejčastěji do 10 procent. Dalších 5 % firem je rozhodnuto příspěvky na benefity ještě letos zvýšit, 15 % to vážně zvažuje.

Zajímavé je, že firmy již nyní nečelí tak velkému tlaku na růst mezd ze strany zaměstnanců jako v květnu. Tehdy 27 % respondentů označilo žádosti o přidání za velmi časté s tím, že na vedení se takto obrátila již více než čtvrtina všech zaměstnanců. Nyní to je o 10 % podniků méně. „Reálně se tak projevilo, že část firem během posledních měsíců již zareagovala a mzdy zvýšila,“ říká Martišková.

Mzdy nakonec v reakci na prudce rostoucí inflaci dokonce zvýšilo o něco více firem, než kolik to ještě před čtyřmi měsíci deklarovalo.