V projektu na výuku opravářů je už sedm škol

Ilustrační foto: APPLiA CZ

Do projektu Naučíme vás to opravit, jehož hlavním cílem je zvyšovat počet opravářů elektrospotřebičů v Česku, se přihlašují stále nové školy. Jednou z posledních je střední škola z Kroměříže. Celkem se zapojilo sedm školských zařízení a počet studentů vzrostl oproti loňskému roku o 13 procent. Informoval o tom Radek Hacaperka, generální ředitel sdružení výrobců elektrospotřebičů APPLiA CZ, které je hlavním partnerem projektu. Podle něj zájem o odborný výcvik roste na všech zapojených školách.

Projekt Naučíme vás to opravit už sdružuje střední školy a odborná učiliště z Prahy, Hluboké nad Vltavou, Chomutova, Ostravy, Plzně, Třebíče a nově se zapojila také střední škola z Kroměříže. Každá ze škol se specializuje na svůj vlastní obor, ve kterém studenti získají znalosti o tom, jak elektrozařízení fungují, jak je rozebrat, identifikovat závadu, opravit a zase složit zpět.

„V Česku existuje úzká spolupráce škol a zaměstnavatelů na přípravě mladých lidí na jejich budoucí uplatnění. Projekt je ukázkou toho, že školy ani zaměstnavatelé nečekali na pobídky ze strany státu, ale využili možností školních vzdělávacích programů a vzájemné spolupráce. Projekt znamená podporu odborného vzdělávání a přispívá k udržitelnému rozvoji,“ říká Jan Mareš, vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže MŠMT.

Důvodů k tomu stát se řemeslníkem je několik. Kromě vysoké poptávky po servisních technicích a perspektivě povolání je to i široká škála kariérních možností, nebo příležitost spolupracovat s renomovanými výrobci. Ti se již v průběhu studia aktivně podílejí na výuce studentů.

„Vznik projektu je ve shodě s dlouhodobými cíli EU a jejím směřováním k cirkulární ekonomice, tedy zejména k výrazně delší životnosti, snadné opravitelnosti a recyklovatelnosti výrobků. Těší nás, že se projekt rozrostl o Střední školu – Centrum odborné přípravy technické z Kroměříže. Do 1.ročníku učebního oboru zde bylo přijato celkem 31 žáků a do maturitního oboru 30 žáků,“ dodává Radek Hacaperka.