V Praze přibude letos nejvíce kanceláří

Ilustrační foto: Cimex

V Praze se v letošním roce dostaví 130 000 m2 kanceláří. Vyplývá to z tržních reportů společnosti Savills. Za poslední roky se jedná o nadprůměrné číslo, tento rok bude dokončeno několik velkých projektů, jako je Masaryčka, Waltrovka, Port 7, Hagibor Crestyl a pár dalších.

„V roce 2024 odhaduji návrat na úroveň roku 2022, tj. zhruba na 80 tisíc metrů čtverečních,“ říká Alexandra Němcová, ředitelka assetmanagementu společnosti Cimex, která se zaměřuje na investice do komerčních nemovitostí. Výstavba nových kancelářských prostor a jejich rekonstrukce jsou ovlivněny především rostoucími cenami stavebních materiálů a jejich dostupností. K většímu zdražení došlo také u interiérového zařízení kanceláří, především nábytku a povrchů.

V důsledku celkového nárůstu cen dochází i ke zvyšování nájemného v kancelářích. „Nájmy jsou běžně valorizovány každý rok, letos to bylo samozřejmě o vyšší procenta než v minulých letech. Někteří nájemci na to reagují a optimalizují své náklady, ti, kteří mají flexibilní podmínky nebo smlouvu na dobu neurčitou se snaží prostory zmenšit. Současný stav, kdy se těžko predikuje, jak se bude situace vyvíjet, nahrává konceptům sdílených kanceláří s flexibilními podmínkami nájmu,“ říká Němcová.

U menších firem, jako například start-upů, je zjevný trend zájmu o flexibilitu, jak prostorovou, tak časovou, což mohou zajistit právě coworkingové kanceláře. Jejich výhodou je, že si firmy pronajmou pro své zaměstnance jenom kancelář nebo stůl. Všechny ostatní prostory jako je kuchyňka, relax zóny, venkovní terasy používají podle potřeby a jednací místnosti si mohou pronajímat separátně podle potřeby. V klasických kancelářích musí platit nájem za všechny tyto prostory po celý rok, i když je potřebují jen občas.

Větší společnosti a korporace plánují dlouho dopředu, a tudíž i vyžadují nájemní smlouvy na delší období. „Ale i tady jsme zaznamenali určitý posun v jejich uvažování, často upřednostňují prodlužování smluv ve stávajících prostorách před případným stěhováním, i když původně bylo v plánu. Také s rekonstrukcemi raději vyčkávají, současné ceny za renovace a nákup kancelářského vybavení je od tohoto kroku odvádějí,“ upřesnila Němcová.

V Praze je nájemci nejžádanější Karlín. „Nabízí kombinaci perfektní lokality, jenom několik stanic metrem nebo tramvají od centra, s možností parkování a špičkového vybavení kancelářských budov. Lokalita nabízí navíc dostatečné zajištění služeb, jako jsou kavárny, obchody a restaurace, ale i fitness a wellness centra,“ vysvětluje Němcová.

V Praze existují i další oblíbená místa, kromě tradičního centra, se jedná o Prahu 4 nebo 5. „Centrum si pak vybírají hlavně firmy, které musí mít reprezentativní prostory a musí se se svými klienty často potkávat,“ říká Němcová. „Praha 1 však není například vhodná pro firmy o 500 až 1 000 zaměstnancích, protože by v centru města nenašly vhodnou budovu. Takové firmy se přesouvají spíše do okrajových částí Prahy s dobrou dopravní dostupností jak veřejnou dopravou, tak autem, kde je možnost pohodlného parkování. Takovou lokalitou je tradičně Praha 4 a s další postupnou výstavbou poroste zájem i o Prahu 5.“

Poradenská společnost Colliers ve své nedávno zveřejněné zprávě uvádí, že letos dokončených kancelářských prostor v Praze bude 90 tis. m2. Ve výstavbě je 13 tisíc m2. Nájemné prvotřídních kancelářských prostor v rámci širšího centra podle Colliers stouplo o 0,25 € na horní hranici rozpětí na přibližně 18,25 € za m2 a měsíc a nejvyšší nájemné ve vnější části města se ustálilo na úrovni 16,00 € za m2 a měsíc.