Údaje 60 % firem kolují po dark webu

Ilustrační foto: Eviden

Krádež a prodej firemních dat na dark webu jsou s rychlým rozvojem technologií stále častější hrozbou pro společnosti v lokálním i mezinárodním měřítku. Na dark webu se dají dohledat data až 60 % větších společností, varují odborníci společnosti Eviden.

Hackeři i organizované zločinecké skupiny se zaměřují na získávání dat, která následně prodávají na nelegálních online tržištích. „Ne vždy se jedná o vysoce citlivá data, ale i zdánlivě malá informace, která unikne, může být minimálně znamením, že zabezpečení firmy se dá posílit. Dark web je místo žijící svým vlastním životem a plně eliminovat jeho hrozby není v moci žádné firmy. Cílem by však mělo být tyto hrozby minimalizovat a připravit se na jejich dopady,“ říká Tomáš Hlavsa, specialista na kyberbezpečnost ze společnosti Eviden. Uniklé informace mohou zahrnovat zákaznická data, finanční záznamy, obchodní tajemství či interní komunikaci, což může vést k vážným bezpečnostním incidentům, finančním ztrátám a poškození reputace firem. 

„Díky detekci ukradených dat na dark webu firmy vědí, kterou oblast lépe posílit. Často zjistíme například to, že zaměstnanci používají zcela banální hesla, která se dají velmi snadno prolomit. Přitom v rámci firmy stačí vytvořit pravidla pro nastavování hesel,“ říká Hlava. Pomoci může kombinace různých typů znaků, jako velká a malá písmena, číslice a speciální znaky, dále dostatečná délka hesla a také jeho pravidelná obměna. Dalšími častými nedostatky jsou propadlý certifikát https nebo neaktualizované bezpečnostní systémy. 

Společnost Eviden pokrývá oblasti digitálních služeb, velkých dat a bezpečnosti. Je součástí skupiny Atos s ročním obratem cca 5 miliard eur.