Stavebnictví oživne až v příštím roce

Ilustrační foto: Pixabay

Stavební sektor se v České republice připravuje na mírný propad trhu ve druhém pololetí, odhadovaný na 1,2 % v průměru. Je to pozitivnější odhad, než firmy očekávaly v konci roku 2023 a také o 0,5 % lepší výsledek než v minulém čtvrtletí. Zjištění obsahuje pravidelná Kvartální analýza českého stavebnictví za 2. čtvrtletí 2024, kterou. zveřejnila společnost CEEC Research.

Důvodem letošního poklesu je, že stavebnictví je setrvačný obor, a proto změny ve vývoji přicházejí s větším zpožděním. V roce 2025 už ale firmy počítají s oživením trhu a s jeho růstem o 2,4 procenta. Tento očekávaný růst je zčásti podpořen nadějemi na ekonomické oživení, které by mohlo stimulovat investice do stavebních projektů a infrastruktury. Analytici i manažeři ve stavebním sektoru se domnívají, že se obnoví nejen tempo růstu předchozích let, ale také přibydou nové příležitosti pro rozvoj celého odvětví.

Velké stavební společnosti jsou optimističtější než malé firmy. Zatímco ty velké předpokládají mírný pokles – asi o 0,3 %, ty malé naopak čekají pokles až o 2,2 procenta. Velké firmy mají lepší přístup ke kapitálu a lepší schopnost ustát krátkodobé tržní turbulence, zatímco ty malé mohou být citlivější na okamžité ekonomické faktory.

Zatímco společnosti zaměřené na inženýrskou výstavbu, které těží z dlouhodobých veřejných investic, očekávají růst trhu o 1,5 % v roce letošním a posílení pak ještě o 2,6 % v roce příštím, ty specializující se na pozemní stavitelství předpovídají pokles o 2,4 %, v roce příštím pak obrat k lepšímu – s růstem o 2,3 procenta.

„Předpovědi firem naznačuji, že by se situace měla v roce 2025, kdy ředitelé stavebních firem počítají s celkovým oživením trhu, obrátit lepšímu. Růst stavební produkce však bude záležet, jakým způsobem se bude vyvíjet celková ekonomická situace a chuť investorů vypisovat zakázky. U dopravní infrastruktury jsou zprávy pozitivní, na rozdíl od pozemní výstavby, kde lze očekávat oživení trhu výrazně pomalejší“ říká k aktuální analýze ředitel společnosti CEEC Research Michal Vacek.

„Rok 2024 je pro stavební trh rokem očekávání a pozvolného růstu. Věříme, že za rozhýbáním trhu stojí jednoznačně vývoj výše úrokových sazeb.  Na zásadní rozhýbání výstavby si však musíme počkat do začátku roku 2025, kdy by se hranice hypotečních úrokových sazeb mohla pohybovat pod 3,5 procenta. Podle našich interních dat lze říci, že touha po vlastním bydlení u investorů nezmizela, avšak v souvislosti s tuzemskou ekonomickou situací, která nebyla úplně příznivá, se rozhodli investice do vlastního bydlení odložit a vyčkat na lepší podmínky financování,“ sdílí optimismus ve vývoji generální ředitel a jednatel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek a potvrzuje tak i data, která vyplývají z průzkumu CEEC Research.

„Velkou neznámou a rizikem uvedené optimistické prognózy je implementace nového stavebního zákona při jeho plné účinnosti k 1. červenci. Případné nezvládnutí hladkého přechodu na nový systém práce stavebních úřadů může způsobit zablokování nových stavebních povolení a nyní těžko objemově i časově definovatelný propad stavebnictví,“ obává se Jaroslav Heran, generální ředitel společnosti Metrostav.

Oživení stavebnictví významně může pomoci zvyšující se úroveň digitalizace a ambice vlády podpořit digitální transformaci českého stavebnictví. „Právě se nacházíme v období, které je více než kdy jindy nakloněné rozvoji konceptu Stavebnictví 4.0, které by mělo následovat obdobnou proměnu jako český průmysl v rámci iniciativy Průmysl 4.0,“ píše CEEC Research ve své analýze.