Sběr elektrozařízení loni překročil zákonem stanovený podíl
Elektrowin, největší kolektivní systém pro zpětný odběr elektrospotřebičů v ČR, vybral za loňský rok téměř 64 000 tun odpadních elektrozařízení (EEZ), tedy o 16 % více oproti roku 2022. To je nové maximum dosažené českým kolektivním systémem. Díky rekordu se podařilo překročit celkovou míru sběru, kterou zákon stanoví na 65 % z výrobků uvedených na trh v předchozích třech letech, sdělila společnost.
Zpracování zpětně odebraných elektrozařízení probíhá v síti pečlivě vybraných a podle zákona certifikovaných partnerských zařízeních. Z vysloužilých zařízení se tak získávají materiály, které jsou z více než 85 % využívány k dalšímu materiálovému zpracování. „Od spuštění systému v roce 2006 Elektrowin vybral celkem 661 tisíc tun nepotřebných domácích spotřebičů, což je množství odpovídající například hmotnosti 90 Eiffelových věží. Následnou recyklací tohoto materiálu v partnerských zpracovatelských zařízeních jsme uspořili 3 989 219 MWh elektrické energie, ušetřili 387 milionů litrů ropy a snížili produkci skleníkových plynů o 7,9 milionů tun CO2,” přibližuje pozitivní dopady Roman Tvrzník, předseda představenstva Elektrowin.
Nejčastějším elektroodpadem, putujícím k recyklaci, jsou dlouhodobě velké domácí spotřebiče. Občané mohou vysloužilé spotřebiče bezplatně odevzdat ve sběrný dvorech obcí, dále jejich odvoz ze zákona zajišťují rovněž prodejci při dodání nového spotřebiče. V menších obcích vysloužilé spotřebiče sbírají i hasiči zapojení do projektu Recyklujte s hasiči. „Výzvou ale zůstává zpětný odběr menších vysloužilých elektrospotřebičů, jako jsou například fény na vlasy, nebo roboty do kuchyně, které musí vytřídit sám spotřebitel. Zde je potřeba klást i nadále velký důraz na informační kampaně a environmentální vzdělávání ve školách, na které se zaměřuje náš projekt Recyklohraní, aneb ukliďme si svět,“ doplňuje Roman Tvrzník. Významně pomáhají také aktivity prodejců, kteří jsou připraveni převzít spotřebiče nad rámec své zákonné povinnosti. K tomu je Elektrowin motivuje finančně a spolupracuje s více než 2700 prodejnami. Sběrná síť Elektrowinu vysoce překračuje parametry dané zákonem a tvoří ji celkově na 12 000 veřejných a neveřejných míst.
Přesně 63 910 tun elektrozařízení, odevzdaných ke zpětnému odběru a recyklaci v roce 2023, bylo následně zpracováno s využitím nejlepších dostupných technologií a v souladu s evropskými standarty. Suverénně nejvíce elektroodpadu odevzdali obyvatelé Jihočeského kraje. Každý obyvatel dal k dalšímu využití v přepočtu 10,15 kg odpadních elektrozařízení. Jihočeši tak téměř dvojnásobně převýšili celorepublikový průměr. Druhého nejlepšího výsledku dosáhlo Hlavní město Praha s 8,82 kg na obyvatele. Naopak nejméně odevzdali v Moravskoslezském kraji, a to jen 3,52 kg elektrozařízení na obyvatele.