Roste zájem o hypotéky, lidé se bojí zdražování nemovitostí
Podle Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) vzrostl objem poskytnutých hypoték v říjnu meziročně o 123 %, oproti zářijovému nárůstu 90 procent. Přitom úroková sazba na hypoteční úvěry klesla jen o 0,03 procenta. Lidé nechtějí čekat na další snížení sazeb, čekali by příliš dlouho.
Říjen sice z hlediska objemů nových hypoték bývá každoročně o něco silnější než září, ale i tak – třetinový skok? „Lidé, kteří si teď berou hypotéky, nechtějí čekat. Vědí, že lepší sazbu nevyčekají. A je jich stále více, jak se blíží okamžik, kdy ČNB po více než roce sníží základní úrokovou sazbu. Jakmile se to stane a rychleji začnou klesat i hypoteční sazby, objeví se další zájemci o koupi vlastního bydlení. A co asi udělá majitel kvalitního bytu, když se mu na prohlídku najednou nepřihlásí pět lidí, ale deset? Zvedne cenu – ne dramaticky, stále chce prodat, ale ono každých sto tisíc je poznat. A při deseti zájemcích už si může s klidem dovolit v rámci vyjednávání využít tu okřídlenou frázi: Prodám za nejvyšší nabídku,“ komentuje údaje ČBA Hypomonitoru Martin Machala, zakladatel realitní a poradenské společnosti Ownest.
Delší čekání podle něj bude vykoupeno prořídlou nabídkou – za stejnou cenu budete muset do horších čtvrtí nebo si připlatit. Pokud by zájemce byl smířen s prořídlou nabídkou, dá se odhadnout sazba, pod kterou už je jakýkoli nájem oproti hypotéce vyloženě nerentabilní.
Například u bytu 3+kk o ploše 68 m2 v hodnotě 7,7 milionu korun vychází splátka při sazbě 5,74 % p. a. na 40 400 korun, z toho úrok tvoří 32 000 korun a splátka bance 8 400 korun. Měsíční nájemné v takovém bytě vychází podle posledního rent indexu od Deloitte při průměrné ceně 388 korun za metr na 26 200 korun. Při sazbě 4,5 % p. a. už ale u stejného bytu tvoří úrok 24 900 korun u nejpopulárnější pětileté fixace, tedy méně než nájemné. Někteří obchodníci také poukazuje na to, že nájemné se podobá splátce úroku z hypotečního úvěru, zatímco splátka jistiny je druh spoření – investice do vlastního majetku.
„To ale porovnáváme současný nájem,“ zdůrazňuje Machala. „Správná by byla úvaha, že nájmy do budoucna v Praze porostou řekněme o 4 % ročně. Potom by průměrný nájem byl pro pětileté období o 11 % vyšší než dnešní, tj. 29 100 Kč měsíčně. Pak je sazba pro bod zlomu už nad 5 procenty.“
Podle Machaly nějakou dobu potrvá, než se přiblíží doba výraznějšího poklesu úrokových sazeb, zároveň ale také poroste cena nemovitostí, tímto zlevněním hypoték podporovaná.