Pražské hotely porážejí po dlouhých letech Vídeň

Ilustrační foto: Czech Inn Hotels

Květnová data poradenské společnosti STR potvrdila výborný trend předcházejících měsíců. Česká republika (tažená Prahou) po dlouhých letech překonala v tržbách Rakousko. Turismus v Česku je už silnější než před covidem.

Zatímco celoevropské tržby vzrostly meziročně o 6,5 %, Česká republika má po Turecku nejvyšší nárůst (18,3 %), čemuž, kromě Ruska, sekunduje už jen Španělsko a částečně Polsko.

„Výsledky května jsou fantastické,“ neskrývá uspokojení Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové skupiny Czech Inn Hotels. „Na druhou stranu, květen byl měsíc mistrovství světa v hokeji, velkých koncertů Rammstein a dalších akcí, což výsledky pozitivně zkresluje. Ale potvrdil se jak rostoucí trend uplynulého půl roku, tak změna chování lidí. Pozorujeme, že hosté poslední dobou daleko více cestují v souvislosti s akcemi než jen chozením po památkách. Dobrou zprávou je, že výrazně přibývá Čechů, což nadcházející Sokolský slet jistě ještě podtrhne. Jsou to naši nejmilejší hosté. Koneckonců, jsme česká hotelová skupina.“

Za nárůstem Českého trhu není ani tak obsazenost hotelů, ale rychlý růst cen pokojů.  Praha už sice z tohoto hlediska překonala Vídeň i Berlín, ale na evropské giganty (např. Řím, Paříž) se stále dívá z velkého odstupu. Zaostávání v cenách za bohatými západními státy je ovšem i naší výhodou, Praha totiž stále poskytuje velmi dobrý poměr cena/kvalita. Evropa je drahá a ještě zvyšuje ceny, navíc slábnoucí kurz koruny přináší pro cizince dostupnější dovolenou v ČR.

A jaké bude léto? „Hotely se rychle plní, v Praze je prodáno již přes 50 % kapacity a zbytek se rychle doprodá,“ predikuje Jaroslav Svoboda. „Významným trendem je totiž také to, že lidé čím dál více rezervují pobyty na poslední chvíli. Proto mohu konstatovat, že město bude v létě praskat ve švech.“