Polské cigarety a zahřívaný tabák připraví stát o 7 miliard korun
Český rozpočet letos kvůli nákupům cigaret a zahřívaného tabáku Čechů v Polsku přijde o 7 miliard korun na spotřební dani a na DPH. Ukazují na to poslední výsledky průzkumu odhozených prázdných spotřebovaných krabiček cigaret a zahřívaného tabáku z dubna letošního roku, o kterém informovalo České sdružení pro značkové výrobky .
Ze zhruba 14 % cigaret spotřebovaných v České republice nevybral český rozpočet spotřební daň ani DPH, protože byly dovezeny ze zahraničí, případně se jedná o padělky. Nejvyšší podíl mezi nedomácími cigaretami zaujímají cigarety určené pro polský domácí trh s 9% podílem na celkové spotřebě cigaret v Česku. Padělky, k nimž existují zatím poslední dostupná data k září 2022, se na domácí spotřebě podílejí ze dvou procent. Obdobná je i situace se zahřívaným tabákem. Ten nezdaněný v České republice se na domácí spotřebě podílí ze zhruba 11 % a nejvyšší podíl s 8 % mezi ním mají tabákové náplně nakoupené v Polsku.
„Rozdíl v ceně mezi českou a polskou krabičkou cigaret je zhruba 50 korun, což vede české spotřebitele k nákupu cigaret v Polsku. Hlavním důvodem je vyšší spotřební daň v Česku a výhodný kurz koruny vůči zlotému,“ konstatuje Lukáš Horák, výkonný ředitel Českého sdružení pro značkové výrobky. „Vedle samotného již tak vysokého devítiprocentního podílu polských cigaret a zahřívaného tabáku na domácí spotřebě je znepokojivá zejména rychlost, s jakou tento podíl během dvou let narostl prakticky z nuly,“ dodává Horák.
„Členské společnosti by zároveň rády ocenily práci Celní správy České republiky, která velmi aktivně postupuje jak proti výrobě padělaných cigaret, tak proti nelegálnímu dovozu cigaret ze zahraničí,“ zdůrazňuje Horák a připomíná, že v rámci členských zemí Evropské unie je možné pro osobní spotřebu převážet až 4 kartony na osobu, takže velká část dovozů polských tabákových výrobků je legální.
Polsko již má schválený daňový kalendář pro příští roky. Meziročně bude zvyšovat sazbu spotřební daně o 10 procent. To znamená, že daňová zátěž na krabičce cigaret v Polsku bude meziročně stoupat o pět, v pozdějších letech o sedm korun. V České republice se podle zvažovaného daňového balíčku má sazba spotřební daně na cigarety příští rok zvýšit taktéž o 10 procent, v dalších letech pak o 5 procent. Převedeno na výši daně to znamená zvýšení daňové zátěže na krabičce cigaret v Česku příští rok o 8 – 9 korun (v Polsku ve stejném roce o pět korun) a v dalších letech pak zhruba o 5 korun (v Polsku ve stejném období o 6 – 7 korun). „Proto lze očekávat spíše další prohlubování trendu nákupů cigaret v Polsku, a s tím spojených negativních dopadů na státní rozpočet,“ konstatuje Horák. „Negativní dopady na výběr spotřební daně by mohlo mít také rozhodnutí Německa, které má též již schválený několikaletý daňový kalendář, pro příští rok však ponechává sazbu spotřební daně na cigarety beze změn. Dle údajů členských společností ČSZV tvoří prodeje cigaret podél hranice s Německem spotřebitelům z Německa stále zhruba 17 procent celkových prodejů cigaret v České republice. Rozpočet z nich tedy na spotřební dani a na DPH inkasuje kolem 11 miliard korun ročně. Před čtyřmi lety však prodeje německým spotřebitelům představovaly třetinu domácího trhu, a k poklesu prodejů vedlo rychlé přiblížení cenové hladiny cigaret mezi oběma zeměmi zejména v důsledku zvýšení spotřební daně o zhruba 18 % v roce 2020 a o 10 % o rok později,“ dodává Horák.
České sdružení pro značkové výrobky, z.s. (ČSZV) má za cíl ochranu a podporu společných zájmů výrobců značkových výrobků. Jeho členy jsou všechny tabákové společnosti působící v České republice. Výzkum odhozených krabiček se koná ve 30 městech napříč Českou republikou, a přímo tak pokrývá přes třetinu obyvatel Česka. Aktuální sběr dat probíhal v druhé polovině dubna.