Plošné zvyšování platů plánuje čtvrtina firem
Velká část tuzemských firem je v souvislosti s rychle rostoucí inflací a klesajícími reálnými příjmy lidí připravena zvyšovat v letošním roce mzdy. Menší část pak plánuje přidat zaměstnancům na benefitech. Každý desátý tuzemský podnik také již zavedl mzdové zálohy. Vyplývá to z rychlého průzkumu společností Edenred a Recruitment Academy, který se konal na konci května.
V reakci na aktuální ekonomickou situaci je připravena plošně během letoška zvýšit mzdu svým zaměstnancům pětina tuzemských firem. Zvyšovat platy selektivně vybraným pracovníkům hodlá 13 % podniků. Další firmy zvyšování mezd zvažují. Podle čtvrtiny z nich je mzdový růst pravděpodobný, ale firmy jej ještě budou zvažovat s ohledem na aktuální ekonomický vývoj. Růst mezd se zdůvodněním, že na to nemají nyní zdroje, zcela vylučují 3 z 10 firem. Průzkum se konal v době, kdy lidem klesají reálné příjmy, podle ČSÚ byl jejich propad za první čtvrtletí 3,7 procenta.
Podniky přiznávají, že z velké části vycházejí vstříc tlaku zaměstnanců, kteří si o vyšší platy říkají. V průzkumu 27 % firem označilo ke konci května žádosti za velmi časté s tím, že na své vedení se takto obrátila již více než čtvrtina všech zaměstnanců. U dalších firem je počet žádostí menší, ale jen na 14 % podniků se s mzdovým požadavkem v posledních týdnech neobrátil žádný pracovník.
“Vysoký počet žádostí o růst mezd je naprosto logický v situaci, kdy v Česku klesá reálná mzda a zhoršuje se tak životní úroveň zaměstnanců. Firmy ale mají i další nástroje, jak v současné složité situaci řešit složitou situaci pracovníků. Jde zejména o benefity, které vycházejí výhodněji než prosté navýšení mzdy. Firmy u nich díky daňovému zvýhodnění ušetří 14,8 procent na odvodech za zaměstnance, ti tak mají reálný nárůst čistého příjmu o 26 procent. Benefity lze využít na zdravotní péči, vzdělání či volnočasové aktivity. Pro firmy a zaměstnance jde o vzájemně výhodného řešení,“ říká členka vedení Edenredu zodpovědná za firemní vztahy Aneta Martišková,
Zvýšit příspěvky právě na zaměstnanecké benefity je nyní rozhodnuto 8 %, tedy méně než je těch, co budou navyšovat mzdy. Na druhou stranu více než čtvrtina respondentů označila zvýšení příspěvků za pravděpodobné.
Možnost zavedení záloh na mzdy nebo firemních půjček v souvislosti se současnou situací zvažuje jen malá část firem. U záloh je to něco přes 3 procenta firem, u půjček o jeden procentní bod více. Již nyní zálohy fungují v 9 % podniků, půjčky v 18 % firem.
Tlak na růst mezd ze strany zaměstnanců zřejmě postupně poroste. „Druhá polovina roku bude vzhledem k situaci na trhu pro řadu firem velmi složitá, nicméně pro udržení zaměstnanců bude navýšení mezd nutností. Očekáváme, že procento firem, které se rozhodnou mzdy zvyšovat, postupně poroste,“ míní Milan Novák, spoluzakladatel Recruitment Academy.