Nová česká technologie Senzomatic chrání dřevostavby
Prodlužovat životnost dřevostaveb a chránit před nadměrnou vlhkostí budovy i zdraví jejich uživatelů, to je hlavní poslání české společnosti Senzomatic, jejíž unikátní technologie má za sebou více než 700 úspěšných realizací. Informovala o tom společnost ve své tiskové zprávě.
Technologie Senzomatic umožňuje nepřetržitý monitoring úrovně vlhkosti ve stavbách a varuje před potenciálními úniky vody. Funkčnost systému zajišťují chytré senzory, které v nemovitostech – zejména na nepřístupných místech – sbírají data jak o vlhkosti konstrukce, tak vzdušné vlhkosti a teplotě. Ta jsou následně přes řídicí jednotku každých pět minut posílána k analýze.
„Naše technologie je založena na pokročilých algoritmech. Díky tomu získané údaje vyhodnocuje v reálném čase a v případě odhalení problému klienta včas informuje,“ popisuje Miroslav Veselý, generální ředitel společnosti Senzomatic. Systém tak plní roli preventivního opatření, které však dokáže ušetřit velké množství peněz. „Ve chvíli, kdy je vlhkost v objektu pozorovatelná už pouhým okem, je jednoduše pozdě. Majitele nemovitosti pak čekají finančně nákladné opravy, mnohdy v řádech statisíců a v případě větších komerčních budov až milionů,“ říká Veselý.
Systém detekuje úniky vody, únavu materiálu, např. silikonu, kdy pak vznikají praskliny ve sprchových koutech, úniky způsobené poruchami zařízení, jako jsou kotle, prasklé potrubí, vady materiálu atd., úniky z odpadního systému v důsledku špatné instalace a řady dalších důvodů. Detekuje také mj. případy kondenzace z teplotního rozdílu v nepřístupných místech v konstrukci. Častý neviditelný problém, který může znamenat až dva m3 vody ročně. Systém rovněž rozezná akumulaci vlhkosti z nedostatečného větrání, vysokou koncentraci CO2 v ovzduší, nenadálé změny kvality vzduchu v interiéru, aj.
Technologii vyvinuli v roce 2014 odborníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT UCEEB). Hlavním smyslem výzkumu bylo nalezení inteligentního řešení pro dřevostavby, které by umožňovalo chránit tyto objekty a jejich uživatele před nežádoucí vlhkostí. Dnes má Senzomatic na kontě přes 700 úspěšných realizací a kromě majitelů dřevostaveb se portfolio klientů firmy rozrůstá i o vlastníky komerčních budov, developerských projektů, logistických center a technologických parků.
„Jsme součástí několika komerčních projektů výstavby budov s rozlohou mezi pěti až deseti tisíci metry čtverečními. Do takových objektů instalujeme 500 až 800 senzorů na místa, která konzultujeme s architekty nebo investory. Z pohledu vlhkosti bývají častým problémem těchto areálů ploché střechy, u kterých pomáháme minimalizovat problémy s průsaky vody,“ popisuje Veselý.
Společnost byla dříve na trhu známá pod jménem MoistureGuard. „Pro rebranding technologie z MoistureGuard na Senzomatic jsme se rozhodli hlavně z důvodu rozšiřování portfolia našich produktů. Motivem byla také probíhající expanze do Německa, Rakouska a později do Skandinávie nebo Japonska,“ vysvětluje zásadní krok Veselý. Právě tam a na severu Evropy úroveň dřevostavitelství vysoce přesahuje tu tuzemskou. Veselý je však přesvědčen, že i v Česku bude četnost využívání dřeva na stavbách dále narůstat. „Když naše technologie před devíti lety začínala, stavělo se zde v průměru pět set nových dřevostaveb ročně. Dnes je to šestkrát tolik. Nahrává nám také zájem lidí o udržitelnější stavebnictví, kam míří i legislativa Evropské unie. Dnes mají některé státy dokonce definováno, kolik procent dřeva, jakožto obnovitelného materiálu, musí být v nových stavbách zastoupeno,“ říká.
Kromě klasických rodinných dřevostaveb vidí firma stále větší potenciál v kancelářských, hotelových i rezidenčních vícepatrových projektech. Svými aktivitami oslovuje čím dál více potenciálních investorů, kteří využívají nové technologie k ochraně životního prostředí i zdraví uživatelů nemovitostí.