Nejrychleji rostoucí firmou v Evropě je český Raylyst

Ilustrační foto: EG.D

Česká společnost Raylyst podnikatele Jana Kameníčka byla vyhlášena v osmém výročním žebříčku Financial Times a serveru Statista za nejrychleji rostoucí firmu Evropy. Společnost, která vznikla teprve v roce 2018, se zaměřuje na distribuci a poradenství solárních technologií a k jejím klientům patří některé z největších instalačních firem v Evropě. Také díky tomu už pět let od svého založení překonala obrat 2,7 miliardy korun.

Společnost Raylyst založil a dodnes vede podnikatel Jan Kameníček, kterého k sázce na solární energii inspirovala pracovní stáž v Číně a rostoucí trend využívání obnovitelných zdrojů. Po návratu do Evropy v roce 2018 se proto rozhodl investovat právě do technologií, jejichž distribuce z Číny právě v této době procházela restartem.

„Raylyst dnes tvoří téměř 5 desítek našich kolegů a pro naše zákazníky jsme se stali zárukou kvality a znalosti trhu. Přesto, že jsme primárně distributor, našim zákazníkům nabízíme nejen nákup a logistiku zboží, ale také technické konzultace nebo pomoc s projektovým plánováním velkých pozemních elektráren. Významnou roli hraje i skutečnost, že rozumíme vývoji trhu a cen a zákazníkům tak přinášíme zajímavou přidanou hodnotu,“ říká ředitel Raylystu Jan Kameníček.

Ředitel a dosud i jediný vlastník firmu založil v pouhých jedenadvaceti letech. Od nákupu prvního kontejneru solárních panelů se ale firma značně proměnila. Aktuálně nabízí pouze panely nejvyšší kvality spadající do kategorie Bloomberg Tier 1. Raylyst je díky tomu úspěšný především na německém trhu, v Česku a na Slovensku, v Itálii nebo Rakousku.

„Posunuli jsme se do role, která nám umožňuje pracovat i na velmi komplexních projektech. Díky tomu jsme součástí rozsáhlých solárních elektráren, které zatím vznikají především v zahraničí, i komplexních systémů vyžadujících nejen solární panely a konstrukce, ale také náročná inženýrská řešení,“ říká Kameníček s tím, že také v budoucnu by se jeho firma měla stále více soustředit na inženýrsky náročné projekty, atraktivní technologie bateriových úložišť a další pokročilá řešení.