MOL udržel provozní stabilitu, zisk klesl skoro o čtvrtinu

Maďarská petrolejářská skupina MOL zveřejnila finanční výsledky za celý rok a čtvrté čtvrtletí 2024. Pokračující stabilizace v odvětví vedla k meziročnímu poklesu zisku před zdaněním o 23 procenta. Celkové investice se v roce 2024 zvýšily o 16 %, především v důsledku vyšších výdajů na údržbu v segmentu Downstream, který čelil náročným odstávkám zařízení.
“Rok 2024 nebyl pro skupinu MOL jednoduchý. Válka mezi Ukrajinou a Ruskem přinesla další potíže, které jsme museli zvládnout, abychom zajistili bezpečnost dodávek v našich zemích. Regulace a vládní odvody nadále ovlivňovaly naše podnikání. Navíc v celém ropném průmyslu přetrvávala nejistota ohledně budoucího vývoje. To vše se promítlo do naší ziskovosti. Přesto se nám podařilo udržet stabilní provoz, na což jsem hrdý,“ řekl k výsledkům skupiny její generální ředitel a předseda představenstva Zsolt Hernádi.
Vedle pokračujícího projektu diverzifikace dodávek ropy MOL uvedl do provozu největší závod na výrobu zeleného vodíku v regionu a dokončil výstavbu polyolového komplexu v Tiszaújvárosi v hodnotě 1,3 miliardy eur (32,60 mld. Kč).
Společnost pokračuje v rozšiřování solárních kapacit v Maďarsku a posílila mezinárodní síť segmentu Upstream prostřednictvím nových partnerství.
„Obzvlášť hrdý jsem na nový objev ložiska a rekordní těžbu ve Vecsési. Vynikající výsledky v oblasti maloobchodu potvrzují, že naše strategie zaměřená na koncového zákazníka byla správná,“ řekl Hernádi.
Segment Downstream v roce 2024 splnil strategické cíle, avšak zaznamenal mírný pokles oproti předchozímu roku, a to zejména kvůli dalšímu snižování rafinérských marží a rozsáhlým odstávkám zařízení během prvních devíti měsíců roku. Ve čtvrtém čtvrtletí se objem zpracování výrazně zvýšil, protože již neprobíhaly žádné významné odstávky, avšak nižší rafinérské marže měly negativní dopad na provozní zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA). Petrochemická divize zůstala ve ztrátě, což bylo důsledkem nižší produkce při odstávkách v Bratislavě i přetrvávajícího tlaku na marže z důvodu vysokých nákladů na vstupní suroviny a slabé poptávky. Navzdory poklesu poptávky po pohonných hmotách na klíčových trzích, jako jsou Maďarsko a Chorvatsko, vzrostl celoroční prodej paliv o 5 procent.
Segment Upstream i nadále významně přispíval k celkovým výsledkům skupiny, přičemž ve čtvrtém čtvrtletí ho podpořily jak cenové podmínky, tak objem těžby. Cena ropy klesla mezičtvrtletně přibližně o 7 %, ale volatilita na evropských trzích se zemním plynem a vliv přepravovaných zásilek ACG měly celkově pozitivní dopad na cenový vývoj. Díky opatřením MOL zaměřeným na zvýšení těžby v Maďarsku byly splněny kvóty těžby stanovené smlouvami s úřady, takže se neočekávají dodatečné licenční poplatky. Celková produkce uhlovodíků dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí 94,8 tisíce barelů ropného ekvivalentu denně (mboepd) a celoroční plán 92–94 mboepd byl splněn na úrovni 93,8 mboepd.
„I v roce 2025 očekáváme pokračující nejistoty, i když mohou mít jinou podobu. Rychlá transformace ropného průmyslu představuje pro Evropu vážnou výzvu v oblasti konkurenceschopnosti. Zajištění energetické bezpečnosti zůstává pro všechny hráče v odvětví prioritou,“ prohlásil Zsolt Hernádi.
Zisk před zdaněním loni dosáhl 1,5 mld. USD (36,07 mld. Kč). V tomto roce skupina MOL očekává zisk před zdaněním přibližně ve výši 1,6 miliardy dolarů (38,41 mld. Kč).
MOL je ropná a plynárenská společnost působící ve 40 zemích včetně ČR. Provozuje 4 rafinérie a 2 petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Skupina MOL má také vlastní síť více než 2200 čerpacích stanic v 13 zemích střední a jihovýchodní Evropy. v ČR provozuje 303 čerpací stanice. Akcie Skupiny MOL se obchodují na burze v Budapešti, Varšavě a v Lucembursku.