Lhůta pro získání crowdfundingové licence ČNB vypršela

Ilustrační foto: Pixabay

Lhůta pro získání licence České národní banky pro crowdfundingové, tedy skupinové investování, vypršela v pátek 10. listopadu. Původně byla lhůta stanovená pro rok 2022. V celé EU nyní vstupují v platnost nová pravidla.

Všechny crowdfundingové platformy k danému datu musely nově platným podmínkám přizpůsobit své fungování a projít náročným řízením lokálního regulátora. O udělování licence se v Česku postarala Česká národní banka (ČNB). Jako první ji získala platforma Investown, skrze kterou lidé proinvestovali přes 2 miliardy korun. Doposud v tuzemsku fungovala řada podobných platforem, jejichž prostřednictvím mohli lidé investovat například do nemovitostí nebo startupů. 

„Všem, kteří licenci obdrží či obdrželi, umožňuje provozovat byznys po celé EU a naopak evropským investorům přístup k našim projektům. Nejen pro nás tak jde o příslib do budoucna. Vidíme totiž, že o investování prostřednictvím crowdfundingových platforem je obrovský zájem. Jen přes nás lidé historicky proinvestovali více než dvě miliardy korun a číslo stále roste. Měsíčně je to v celém Česku odhadem 750 milionů,“ říká Alan Pock, generální ředitel a zakladatel platformy Investown. „Zároveň je i pro tuzemský trh velmi důležité, aby co nejvíce místních hráčů licenci získalo a náš trh neobsadila konkurence ze zahraničí. Doposud ovšem z veřejných informací víme pouze o jednotkách schválených licencí. Upřímně ale doufám, že se objeví ještě nějaké další, a pomohou tak posílit kredibilitu celého odvětví.“ 

Zásadním cílem pro vznik regulace crowdfundingového investování bylo posílit ochranu investora. Největší důraz je kladen na míru informovanosti investora. Současně bude pro ověření důvěryhodnosti platformy potřeba uvádět míru selhání financovaných projektů. Na dodržování podmínek a celé odvětví crowdfundingového investování bude dohlížet ČNB. Nová regulace se však nevztahuje na dárcovské či odměnové crowdfundingy typu Donio či Hit Hit. Dosud ale není jisté, co bude s těmi, kteří licenci nezískají, upozorňuje společnost Investown.

Český Investown je crowdfundingová investiční společnost, která umožňuje investovat do nemovitostních úvěrů