Lákají na rychlý výnos, ale oberou vás o úspory

Slibovaný výnos může vypadat fakt pěkně. Ilustrační foto: Alexa z Pixabay

Předloni přišli Češi kvůli podvodným praktikám na internetu o více než 2 miliardy korun. Škody v případě jednotlivců mohou jít až do milionů, v průměru pak člověk přijde zhruba o 161 tisíc korun. Finanční kyberútok, fenomén, za poslední dva roky vyrostl více než čtyřikrát, varuje společnost Fondee ve své nejnovější studii.

Nesmyslně vysoký zisk bez rizika, který vám na účtu přistane už za týden. I tak může podle české investiční platformy Fondee vypadat finanční kyberútok. „Investiční podvodníci jsou stále vynalézavější, ale mají své slabiny, podle kterých je při troše pozornosti snadno odhalíte,“ uklidňuje Jan Hlavsa ze společnosti Fondee.

„S každým výnosem se pojí nějaká práce, riziko a čas. To je hlavní mantra, na kterou je potřeba myslet při každé investici,“ tvrdí zakladatel online služby Fondee, která poskytuje jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů. Podvodníci podle Jana Hlavsy ve většině případů tlačí zejména na čas, setkáte se tak s větami typu „Platí pro prvních 200 investorů“ nebo „Omezená nabídka“. Mezi další varovné signály patří například příslib nesmyslně vysokého zhodnocení nebo neobvyklé platební metody. „Když vám někdo nabídne výnos 1 % denně nebo 3 % týdně, vypadá to na první pohled slibně. Moc lidí si to nespočítá, ale znamená to stovky až tisíce procent ročně. A to pro vás žádná důvěryhodná investice nevydělá. Namístě je zpozornět i ve chvíli, kdy po vás někdo chce převod peněz na osobní účet, anonymní převod nebo krypto platbu,“ radí Hlavsa.

Proto je podle zakladatele Fondee zapotřebí jednat s chladnou hlavou a obchodníka si před první investicí důkladně prověřit. „Stačí už jen pár minut na internetu, abyste se ujistili, že investiční platforma je registrovaná a má potřebné licence. Stejně tak rychle zjistíte, zda má už nějaké renomé a reference od jiných investorů. Dobrou známkou je také funkční zákaznická podpora, na kterou se dá dopsat nebo dovolat a která ráda zodpoví všechny vaše dotazy,“ vyjmenovává Hlavsa a dodává, že každá spolehlivá firma by současně měla veřejně poskytovat transparentní informace, například o výkonnosti svých investičních produktů nebo o poplatcích.

Český startup Fondee, založený v roce 2017, funguje jako online služba pro jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů. Má mimo jiné licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky.