Končí podpora Windows 10, pak budou počítače v ohrožení

Letos 14. října končí podpora operačního systému Windows 10. Používání nepodporovaného operačního systému po tomto datu bude znamenat riziko pro jednotlivce i firmy.
V lednu 2025 jakoukoli verzi Windows používalo 84,7 % počítačů v ČR, z tohoto podílu 60,5 % používalo Windows 10. Celkově tedy 51,2 % všech počítačů v ČR používalo Windows 10. „Řešení v podobě bezplatné aktualizace na Windows 11 je ale možné jen na zařízeních, které splňují minimální hardwarové požadavky. Většinu starších počítačů bude potřeba vyměnit za nové. Podle odhadů může jít o stovky tisíc firemních počítačů,“ upozornila společnost eD system, která se zabývá distribucí výpočetní a informační techniky v ČR.
K letošnímu 14. říjnu pro Windows 10 skončí aktualizace a bezpečnostní záplaty. Bez nich bude systém zranitelný vůči novým typům kybernetických útoků, malwaru a dalším bezpečnostním hrozbám. Firmy, které zůstanou u Windows 10 i po skončení podpory, riskují potenciální narušení soukromí a ztrátu dat. „Podíl počítačů s Windows 10 sice dlouhodobě klesá, ale stále jde o nejrozšířenější operační systém v České republice. Pro stovky tisíc lidí i firem tedy letošní říjen znamená přelom, po kterém by neměli v používání Windows 10 pokračovat, jinak jim hrozí bezpečnostní problémy a finanční náklady na jejich řešení,“ vysvětluje Lucie Adámková, produktová manažerka firmy eD system.
Vedle bezpečnosti systému se navíc konec podpory Windows 10 dotkne i funkčnosti některých aplikací a služeb. Společnost Microsoft oznámila, že po 14. říjnu již nebude poskytovat telefonickou, chatovou a e-mailovou podporu aplikací balíku Microsoft 365 na zařízeních s nepodporovaným systémem. Programy jako Word, Excel, Powerpoint, Outlook či Teams sice bude dál možné na zařízeních Windows 10 používat, ale nové funkce či aplikace nemusí v nepodporovaných operačních systémech fungovat.
Bezplatný upgrade jen s čipem TPM 2.0
Operační systém Windows 10 lze na počítačích, které splňují minimální hardwarové požadavky, bezplatně aktualizovat na Windows 11. Právě v minimálních požadavcích ale u starších počítačů leží kámen úrazu. Pokud počítač nemá TPM čip ve verzi 2.0, který se stará o celkovou bezpečnost systému, nebude možné jej na Windows 11 aktualizovat.„Zdaleka ne všechna zařízení s Windows 10 tento čip mají. Ve starých počítačích zpravidla chybí a nelze jej ani dodatečně instalovat. Kdo má takové zařízení a bude chtít udržet svá data v bezpečí i po 14. říjnu, bude si muset pořídit nový počítač,“ upozorňuje Adámková.
Konec podpory Windows 10 se dotkne všech uživatelů tohoto systému, tedy i firem. V některých může být potřeba vyměnit i desítky nebo stovky počítačů. Čas se přitom krátí, na takto rozsáhlou výměnu už zbývá méně než 9 měsíců. Konec podpory Windows 10 je globální událost, která se dotkne stovek milionů zařízení. Během letoška tedy poptávka po nových počítačích pravděpodobně prudce vzroste. „Nikdo zatím nedokáže říci, jak výrobci zvládnou výrazně zvýšenou poptávku pokrývat,“ uzavírá Lucie Adámková.
Operační systém Windows 10 uvedla na trh společnost Microsoft v červenci 2015. Následujících 12 měsíců bylo možné systémem zdarma upgradovat předcházející Windows 7 a Windows 8/8.1.