Kbyerzločinci se vydávají za doručovací firmy
Kybernetičtí podvodníci nasadili novou fintu, kterou nyní hojně využívají. Vydávají se za známé doručovací společnosti a rozesílají falešné SMS zprávy, přes které kradou lidem přihlašovací údaje k jejich účtům nebo platebním kartám. Na tyto praktiky už upozornili někteří uživatelé na síti X (dříve Twitter). Nyní před nimi varuje i ČSOB.
„Podstatou podvodu je, že člověk klikne na odkaz ve falešné SMS zprávě v domnění, že vyřeší zásilku například od České pošty, ale ve skutečnosti se dostane na napodobeninu platební brány, kde vyplní přihlašovací údaje k účtu nebo platební kartě a v tom okamžiku jsou mu zcizeny podvodníkem a zneužity,“ popisuje hlavní principy tohoto podvodu Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů skupiny ČSOB.
Podvodné SMS zprávy jsou letitý trik kyberpodvodníků. Aktuálně se vydávají za doručovací společnosti, ale často třeba i za finanční úřad, správu sociálního zabezpečení atd. „První, na co je třeba myslet je, zda opravdu nějaký balíček očekávám. Pokud ne, tak takovou zprávu rovnou smažte. Všímejte si, z jakého čísla vám zpráva přišla. Často je to zahraniční číslo. Stejně tak odkazy umístěné v SMS zprávách jsou svým tvarem na hony vzdálené od těch reálných. Je potřeba zachovat chladnou hlavu a jednat s rozmyslem,“ dodává Petr Vosála.
Počet kyberútoků se rok od roku zvyšuje. Podle nedávno zveřejněných statistik České bankovní asociace jich bylo jen za první pololetí přes 30 tisíc. Okradených lidí jsou stovky tisíc a škody přesahují miliardu korun. ČSOB a Policie ČR proto společně připravili v loňském i letošním roce preventivní kampaň s názvem Volač a Klikač, aby zvýšili povědomí o této problematice, varovali před kyberpodvodníky a ukázali, na co si dát pozor. Nově se také zavázali v oblasti kyberbezpečnosti proškolit jeden milion lidí. Formou partnerství se ČSOB přidala i k aktivitě České bankovní asociace (ČBA) pod názvem nePINdej!, která formou sofistikovaného testu odkrývá nejčastější triky podvodníků.