Investoři masivně nakupují nájemní byty

Investoři do nemovitostí se stále více zaměřují na byty a projekty určené k bydlení. Letos jich v ČR nakoupili už za 2,5 mld. Kč (přibližně 100 miliard eur). „Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu,“ konstatuje ve své pravidelné čtvrtletní zprávě poradenská firma BNP Paribas Real Estate.

Nákup nájemních bytových domů není trendem jen v České republice, ale po celé Evropě. Do tohoto segmentu vstupují privátní investoři i velké penzijní fondy. Zájem kupujících se nesoustředí pouze na Prahu, ale i na jiná velká města jako Brno, Plzeň či Ostrava.

Kromě rezidenčních investic do stávajících bytových domů proběhlo i několik transakcí formou „smluv na akvizici“ nových bytových domů, jejichž výstavba se teprve chystá v následujících letech. Tato forma tzv. akviziční dohody se objevuje na trhu stále častěji. „Součástí investic se však stanou až okamžikem dokončení výstavby a převedení těchto portfolií do vlastnictví investora. Očekáváme tudíž, že podobné akviziční dohody se promítnou viditelně jak do výsledků příštího roku, tak i v letech následujících,“ vysvětůuje Kamila Breen, vedoucí poradenství a průzkumu trhu v BNP Paribas Real Estate.

Největší transakce se však od července do září odehrály v tradičnějších segmentech komerčních nemovitostí. Za veškeré komerční nemovitosti investoři v letošním 3. čtvrtletí utratili 382 miliony eur. A jak doplňují autoři kvartálního reportu, pokud se neobjeví nečekané výkyvy, celková hodnota investičních transakcí za rok 2021 dosáhne 2 miliard eur.

Investiční společnost Trigea dokládá, že za polovinou investičních transakcí stojí tuzemští investoři. Více než třetina z nich, odhadem 36 %, jde do stále velmi vyhledávaných kancelářských projektů.