Firmy už se nebojí inflace, ale šetří

Ilustrační foto: Charles Thompson z Pixabay

Po svižném začátku roku se náklady českých firem v únory držely spíše při zemi. Objem i počet transakcí meziměsíčně klesl o nižší jednotky procent, a to poprvé od prosince. Meziročně objem transakcí mírně vzrostl násobně více: o 7,5 procenta. Ale stoupl počet transakcí. Ukázal to přehled společnosti Fidoo na svém Indexu firemních nákladů.

Firmy v nastalé ekonomické nejistotě a s obchodní válkou za dveřmi maximálně dbají na nákladovou efektivitu. Nejlépe se to daří těm, které dokážou v reálném čase sledovat všechny firemní výdaje. „Překvapivou úsporu totiž dokážou najít právě na těch provozních,“ zdůrazňuje Fidoo.

Únor přinesl oproti lednu uklidnění firemních transakcí. Meziměsíčně utrácely firmy za nemandatorní výdaje o 3,5 % méně, a i počet transakcí klesl meziměsíčně o 1,4 procenta. Meziročně je trend opačný. Objem transakcí vzrostl o 1,8 % a počet transakcí vzrostl o 7,5 procenta. Oproti lednu je ovšem meziroční objem transakcí více než čtyřikrát nižší. Znamená to, že podniky se pustily do obchodování, ale úzkostlivě kontrolují ceny těchto nákupů.

„Únorový pokles inflace, která se již po dobu několika měsíců pohybuje v pásmu mezi 2 a 3 procenty, dává tušit, že alespoň tato bezprostřední hrozba snad byla zažehnána. To ilustrují i kroky ČNB, která zahájila rok s pokračujícím uvolňováním měnové politiky,“ říká Petr Herzmann, spolumajitel Fidoo. „Uklidněná inflace ale neznamená, že jsou české firmy z lesa venku. Meziměsíční pokles a relativně nízký meziroční růst transakcí svědčí o tom, že firmy si to uvědomují a dbají na maximálně efektivní využití prostředků.“

Další ekonomickou potíž s největší pravděpodobností může přinést obchodní konflikt mezi USA a řadou velkých světových ekonomik. Vysoká cla a odvetná opatření, byť v první fázi mohla vzhledem k opakovanému odkládání platnosti působit jako plané výhružky, dokázala zahýbat i se stabilním růstem největších technologických gigantů USA. Obchodní válka může významně ovlivnit i evropský průmysl. Zejména se dotkne německého automobilového průmyslu, na který je navázána i řada českých dodavatelů, varuje Fodoo.

„Zdaleka ne všechny firmy mají přímo co do činění s německými automobilkami, přízrak další černé labuti ale zasahuje plošně celou ekonomiku a přináší už notoricky známou ‘blbou náladu‘. Posledních pár týdnů ukázalo, jak rychle se může jejich ekonomická situace změnit. Zareagovat s měsíčním zpožděním může mít pro malé a střední podniky fatální následky,“ komentuje Petr Herzmann. „Zároveň se české firmy mohou v následujících týdnech i měsících dostat do situace, kdy budou muset hledat nové obchodní partnery, a to třeba i ve státech, na které se dosud nezaměřovaly. V takovém případě mohou najít cenný potenciál pro další úspory třeba i při směně a zahraničních platbách, pokud si pro směnu zajistí férového partnera, který namísto smlouvání po telefonu nabídne transparentní podmínky a jasný kurs.“  

Index Fidoo sleduje náklady s výjimkou nájmů a mezd. Především sleduje transakce, které pracovníci potřebují k výkonu své práce. Takže nákup materiálů, pohonných hmot, kancelářského vybavení, produkční náklady a jiné. 

Fidoo je český fintech, který firmám ulehčuje komplikovanou agendu týkající se správy financí. Fidoo je členem skupiny Direct společně s Direct pojišťovnou, Direct auto, Direct technologies, Direct nadací a Fondee