Firmy se zbavují počítačových expertů

Ilustrační foto: Glenn Carstens-Peters on Unsplash

Český pracovní trh v informačních technologiích by podle odhadů mohl pojmout kolem tří set tisíc lidí. Poptávka po počítačových odbornících stále převyšuje nabídku, přesto některé firmy „ajťáky“ propouštějí. Upozornila na to společnost Smitio, zabývající se náborem pracovníků pro informační technologie.

Pandemie koronaviru otočila pracovní trh na ruby. Jednou z nejžádanějších profesí se v roce 2020 stali počítačoví experti. Tehdy jich firmy nabíraly desetitisíce. Některé se ale počítačových expertů nyní začínají zbavovat. „Některé firmy zjistily, že mají více IT zaměstnanců, než aktuálně potřebují, a celosvětová vlna propouštění se projevila i na místním trhu práce. V poslední době se firmy více zaměřují na zvýšení produktivity, například využitím umělé inteligence. Důvody propouštění mohou zahrnovat změny v IT strategii, restrukturalizaci a přehodnocení potřeb pracovní síly v reakci na měnící se tržní podmínky. I přes aktuální ochlazení pracovního trhu stále chybí desetitisíce počítačových expertů. A i když nyní pozorujeme zvýšenou dostupnost pracovních sil na trhu a některé firmy propouštějí nebo omezují nábor, je pravděpodobné, že se situace opět změní, nebude to ale hned. V následujících měsících očekáváme, že vlna propouštění v IT bude pokračovat,“ říká Denisa Janatová, ředitelka společnosti Smitio.

Ještě před pár lety firmy nabíraly i méně zkušené kandidáty a samy si je zaučovaly. Dnes je situace jiná. „Ajťáci“, kteří nedokáží držet krok s rychlým vývojem technologií, ztrácejí konkurenceschopnost a firmy o ně nemají zájem. „Probíhající automatizace a implementace AI postupně omezí počet IT specialistů, kteří vykonávají rutinní práci, jako je údržba a správa systémů, zpracování dat a podpora uživatelů. Také bude čím dál nižší poptávka po vývojářích, kteří pracují se zastaralými technologiemi a programovacími jazyky. Je proto důležité, aby se odborníci neustále rozvíjeli a rozšiřovali si obzory v oblasti aktuálních technologií,“ vysvětlila Kateřina Marešová, ředitelka obchodního oddělení a oddělení péče o zákazníky společnosti Smitio.

IT odborníci jsou si situace na trhu práce vědomi. Ti zkušení ze svých požadavků ale zatím neslevují. Oproti tomu uchazeči o juniorní pozice už obvykle se svými požadavky na výši mzdy ve firmách neuspějí. „Zkušení profesionálové mají jasnou představu o hodnotě svých znalostí a zkušeností a prozatím nejsou ochotni snižovat svůj standard. Na druhé straně junioři mají často vysoké nároky na mzdu, které ne vždy odpovídají jejich zkušenostem a odborným schopnostem. Zatímco v minulosti firmy kvůli nedostatku odborníků jejich vysokým nárokům zpravidla vyhověly, dnes už junioři během procesu hledání práce svá očekávání zpravidla přehodnotí a přijmou nižší nabídku,“ říká Janatová.  

Aktuální situace na trhu práce navíc zmírňuje fluktuaci. Zatímco se „ajťáci“ ještě před rokem nebáli opustit současnou pozici a „jít za lepším“, dnes už změnu daleko víc zvažují. „Vnímáme, že na IT trhu není tolik pohybu jako v minulosti. Mnoho profesionálů zůstává věrných svým současným zaměstnavatelům a vyhýbá se riziku nejisté změny,“ popisuje Janatová.

V informačních technologiích převažují zaměstnanecké úvazky. A i forma pracovního poměru může ovlivnit rozhodnutí vedení, zda si zaměstnance ponechat, či ne. „Zhruba 70 procent IT odborníků pracuje v zaměstnaneckém poměru, zbylých 30 procent pracuje na bázi kontraktů, tedy na IČO. Ovlivnit proces rozvázání pracovního poměru může i typ úvazku. Společnosti obvykle nejprve zkoumají klíčovost a povahu pracovních pozic a poté se zabývají rozvazováním těch, které jsou méně klíčové. Při rozhodování o ukončení pracovního poměru se zohledňuje několik faktorů, včetně typu pracovního vztahu, výše mzdy a délky trvání zaměstnání. Rozvázání spolupráce s kontraktory (OSVČ) je obvykle jednodušší a levnější než v případě zaměstnanců s plným úvazkem. Proto živnostníci většinou odcházejí v první vlně,“ vysvětlila Kateřina Marešová.

Jistotu trvalého a stálého příjmu může představovat státní sektor. Tam se ale „ajťáci“ nehrnou. „Státní sektor má dlouhodobě problém s nedostatkem IT specialistů kvůli nižším platům a nižším benefitům. Průměrný plat počítačových odborníků se aktuálně pohybuje kolem 75 tisíc korun měsíčně, ve státním sektoru je to zhruba o 40 procent méně. Situaci by měla pomoci novela zákona o státní službě, která by měla zvýšit tabulkové platy zaměstnancům a zmírnit nedostatek IT pracovníků ve státním sektoru. Pomoci může ale také aktuální propouštění v soukromém sektoru. Státní sektor, kterému se IT odborníků nedostává a propouštění je v něm takřka nulové, totiž představuje stálý, ač výrazně nižší příjem,“ uzavřela Denisa Janatová.