Firmy budou v roce 2022 významně investovat do vlastních zdrojů energie
V posledních letech roste mezi firmami zájem o pořízení vlastních zdrojů energie. Tento vývoj ještě urychlil razantní růst cen energie v druhé polovině loňského roku. „Zejména ty společnosti, v nichž energie tvoří vysoký podíl nákladů, zvažuje investice do pořízení vlastních zdrojů a dalších ekologických řešení,“ tvrdí společnost SSI Energy, která dodává obnovitelné zdroje energie.
„Firmy nynější situaci využívají k celkové modernizaci a přechodu na efektivnější systémy energetického managementu, v roce 2022 očekáváme v tomto ohledu ještě větší poptávku,“ říká Leoš Aldorf, generální ředitel SSI Energy. „Mnoho z nich se v aktuální situaci rozhodlo pro vybudování vlastní fotovoltaické elektrárny.“
Mezi řešení, pro které se mnoho firem rozhodlo a chtějí je v tomto roce realizovat, pak patří instalace solárních elektráren. „Fotovoltaika je nyní ještě výhodnější, a pokud firmy s instalací váhaly nebo jim ekonomicky vycházela na hraně, tak teď nemají o čem přemýšlet. Návratnost investice se nyní může snížit dokonce až na polovinu,“ ujišťuje SSI Energy.
Stále častější je také využití biomasy k výrobě elektrické energie. Podle SSI Energy takzvané bioplynky již dnes produkují čtvrtinu obnovitelné elektřiny v Česku a zájem o ně dále roste. „Pozorujeme také růst zájmu firem o výrobu elektrické energie z bioplynu a biomasy. Takzvané bioplynky se rozšiřují již relativně dlouho, ale současná situace tento zdroj elektrické energie staví do zcela jiného světla. Navíc se, podobně jako u fotovoltaických elektráren, jedná o environmentálně příznivé řešení, které hraje do karet v současném trendu udržitelnosti,“ říká ředitel Aldorf.
Využívání biomasy lze považovat za obnovitelné a environmentálně příznivé, záleží na konkrétních případech a realizaci. K dispozici je dnes více druhů využitelné biomasy, odpadní z různých druhů zemědělské i průmyslové produkce nebo účelově pěstované s cílem následného zisku energie. Proces výroby energie probíhá zpravidla spalováním biomasy v tepelné elektrárně a její přeměnou na bioplyn, jenž je následně využit pro pohon motorového agregátu a výrobu elektřiny. Řešením je také anaerobní fermentace za přesně řízených podmínek, kdy působením mikroorganismů dochází k přeměně organické hmoty na bioplyn, vysvětluje SSI Energy.
„Roste také zájem o sofistikované systémy energetického managementu s využitím kombinovaných energetických řešení, které zvyšují míru soběstačnosti a zároveň bezpečnosti provozovaných objektů. Jedná se o tzv. hybridní systémy, které zajišťují vysokou úroveň účinnosti a umožňují spojení s obnovitelnými zdroji energie. Často využívaným řešením pro vytápění je kombinace tepelného čerpadla s kondenzačním kotlem nebo kondenzačního kotle se solárním termickým článkem. Aktuálně jsou stále populárnější fotovoltaiky v kombinaci s tepelným čerpadlem a akumulací přebytečné elektřiny v bateriích s možností integrace nabíjecí stanice pro elektromobily,“ dodává Aldorf.
Společnost ČEZ Prodej, člen skupiny ČEZ, informovala, že loni vzrostly její instalace fotovoltaických panelů na střechy budov a tepelných čerpadel. V roce 2021 firma zákazníkům instalovala 1514 střešních fotovoltaických elektráren, dvaapůlkrát více než v roce 2020, a jejich celkový výkon dosáhl 7,4 MW. „Zákazníci mají zájem zejména o solární elektrárny doplněné bateriovými systémy. Baterií ČEZ Prodej loni u zákazníků instaloval 939, tedy dvojnásobek,“ informoval ČEZ Prodej.
„Prakticky každý už dnes při stavbě nového domu nebo při rekonstrukci střechy přemýšlí o tom, zda si pořídit také fotovoltaiku. Solární elektrárny se už stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energie,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
Nejvíce fotovoltaik instaluje ČEZ Prodej společně s bateriovými systémy. Oblíbenou je i kombinace s tepelným čerpadlem, kde je možné řídit celou domácnost jako chytrý dům pomocí společného softwaru. Ten dokáže ovládat i další spotřebiče a technologie (osvětlení žaluzie, garáž, vyhřívání bazénu), takže je skutečně možné kontrolovat celou domácnost jako chytrý dům. Aplikace pracuje také s předpovědí počasí a automaticky snižuje energetickou náročnost,“ vysvětluje firma ČEZ Prodej.
Také společnost Master Therm, výrobce tepelných čerpadel z Jablonce nad Nisou, potvrzuje rychlý růst poptávky po svém zboží. Proto urychlila výstavbu nové výrobní haly s vyšší kapacitou produkce a zvýšila počet svých zaměstnanců o 20 procent. „Současné výrobní kapacity ve stávajících prostorech byly nedostatečné a aktuálně nestíháme pokrýt poptávku po našich výrobcích,“ potvrdil Jiří Svoboda, jednatel společnosti. V nové hale se rozbíhá provoz v těchto dnech.