EU sníží regulaci, aby podpořila umělou inteligenci

Ilustrační foto: Ribhav Agrawal z Pixabay s AI

Evropská unie omezuje technologickou regulaci, aby podnítila investice do umělé inteligence. EU tím chce „pomoci a podporovat“ společnosti při uplatňování pravidel umělé inteligence, protože se snaží posílit konkurenceschopnost a nenechat si ujít loď na této technologii. Zprávu přinesl britský list Financial Times (FT).

Henna Virkkunenová, výkonná místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za digitální politiku, pro Financial Times zdůraznila, že opatření není pod tlakem amerických technologických firem, ani Trumpovy nové vlády. Brusel potřeboval přesvědčit, „…že nevytváříme pro naše společnosti další ohlašovací povinnosti“, řekla Virkkunenová v rozhovoru pro FT.

Americký prezident Donald Trump krátce po převzetí úřadu pohrozil EU odvetou za pokuty, které udělila americkým technologickým společnostem. Na nedávném summitu o umělé inteligenci v Paříži začátkem tohoto týdne americký viceprezident J.D. Vance kritizoval „obtížná mezinárodní“ pravidla zaměřená na Big Tech.

Evropská komise nyní oznámila, že stahuje plánovanou směrnici o odpovědnosti za umělou inteligenci jako součást širšího tlaku na deregulaci. Podle Virkkunenové připravovaný kodex pro AI omezí požadavky na podávání zpráv na to, co je zahrnuto ve stávajících pravidlech AI.

Výkonné modely umělé inteligence, jako je OpenAI GPT-4 a Google Gemini, nyní čelí různým informačním povinnostem podle stupně rizika vůči bezpečnosti nebo zdraví obyvatel. Také například musí být transparentnější, pokud jde o způsob školení modelů. Google a Meta, majitel Facebooku, kodex kritizují. Nejvyšší lobbista společnosti Meta Joel Kaplan začátkem tohoto měsíce v Bruselu řekl, že kodex riskuje zavedení „technicky neproveditelných požadavků“.

Virkkunenová však trvala na tom, že deregulační tlak je řízen vlastní ambicí EU zvýšit svou konkurenceschopnost a není závislý na USA. „Jsme velmi odhodláni omezit byrokracii a byrokracii,“ řekla.

Brusel podle ní neplánuje oslabit prosazování svých pravidel pro online platformy, které spolupracují na zajištění rovných podmínek.

Big Tech zatím do značné míry dodržuje pravidla EU, vzhledem k tomu, že je jedním z největších trhů pro americké společnosti.

„Jsme otevření obchodu, ale také se chceme ujistit, že chráníme naše vlastní hodnoty a náš způsob života. Náš digitální svět nemůže být divoký západ, kde neexistují žádná pravidla,“ cituje Virkkunenovou deník Financial Times.