Digitalizace zvýšila Turnovské slévárně produktivitu o 10 procent
Zapojení digitálních technologií v Komerční slévárně Turnov napomohlo optimalizovat výrobní procesy a zvýšit produktivitu práce o 10 procent. Na implementaci se podílela Agentura regionálního rozvoje prostřednictvím evropského digitálního inovačního hubu EDIH Northeast Bohemia (EDIH NEB). V režimu Test before invest umožňuje malým a středním podnikům nové technologie nejprve vyzkoušet, aniž by do nich musely hned plně investovat.
Slévárna Turnov vyrábí odlitky z hliníku a litiny. Potýkala se především s tím, že produkce byla závislá na provázanosti jednotlivých pracovišť. „Sladit více oddělení, kterým šéfuje více mistrů, bylo poměrně složité,“ popisuje ředitel Komerční slévárny Turnov Pavel Světlík. „Pro monitoring výrobních procesů jsme používali firemní plánovací systém OPTI, a pak Excel, papír a tužku.“
Díky implementaci nového výrobního informačního systému (MES) ve slévárně zefektivnili během tříměsíční zkušební doby vytíženost pracovníků i strojů, díky lepšímu propojení pracovišť se snížily prostoje a produktivita stoupla o 6 až 10 procent. „Systém dokáže předložit vedení firmy skutečný obraz o využití pracovní doby a strojů a předat jim podklady pro průběžnou realizaci nápravných opatření,“ doplňujePavel Světlík.
Díky režimu financování Test before invest měla slévárna po dobu tří měsíců hrazenou ze 70 % instalaci, servis, licenci, pronájem cloudu, zaškolení a úpravu rozhraní na konkrétní požadavky. „Nejprve jsme vypracovali analýzu potřeb ve výrobě a vytvořili návrh potenciálních zlepšení prostřednictvím digitalizace. Cílem bylo pomoct se sběrem dat, aby zjistili, ve kterých oblastech výroby můžou s nejmenšími náklady získat největší zlepšení, což se díky řešení MES podařilo,“ říká Zdeněk Runštuk, manažer Test before invest EDIH NEB pro soukromý sektor.
I když je slévárna podle ředitele Pavla Světlíka zatím stále ve fázi zlepšování a dolaďování systému, spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje bude možné dále rozvíjet. Aplikaci sběru a vyhodnocení dat by firma mohla rozšířit například o moduly, které budou sbírat spotřebu energie v celé firmě.
Překážkou k digitalizaci firem je často strach z promarněné investice. „Především malé a střední podniky mají obavy ze zbytečně vynaložených financí. EDIH jim může se zaváděním pokročilých digitálních technologií hodně pomoci, a to za výhodných podmínek. Firmy si mohou technologie osahat, vyzkoušet a až pak vyhodnotit, jestli do nich budou chtít plně investovat,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Projekt Evropský digitální inovační hub Northeast Bohemia (EDIH NEB) poskytuje služby malým a středním firmám (do 499 zaměstnanců) a veřejným organizacím primárně z Libereckého a Královéhradeckého kraje.