Českou hardwarovou peněženku používá přes 2 miliony lidí

Foto: Joshua Woroniecki na Unsplash

Letos v červenci uplynulo 10 let od uvedení první hardwarové kryptopeněženky na světě. V roce 2014 Marek „Slush“ Palatinus a Pavol „Stick“ Rusnák představili první model hardwarového zařízení, které umožňovalo bezpečně uchovat přístupový klíč k manipulaci s vlastními kryptoměnami. Široké veřejnosti tak umožnili bezpečně držet kryptoměny bez technických znalostí. „Trezorů“ se dodnes prodaly téměř 2 miliony kusů a poptávka stoupá. Výročí připomněla společnost Statoshilabs.

Za uplynulou dekádu kolem kryptopeněženek vyrostl trh, jehož hodnota je odhadována na stovky milionů dolarů a v příštích letech má podle mnoha průzkumů i nadále růst. Trezor ale nestojí jen za první hardwarovou peněženkou. Spolu s revolučním hardwarem světu společnost představila i související bezpečnostní standardy, které používají téměř všechny kryptoměnové peněženky na světě a spolu s nimi také přes 100 milionů lidí.

„Za uplynulých deset prošel celý segment výrazným posunem, a naše firma spolu s ním. Jsem rád, že jsme stáli u zrodu revolučního zařízení, i když jsme to tehdy netušili. Záhy po představení prvního prototypu se ale ukázalo, že o kryptopeněženku nemá zájem jen pár kamarádů, ale tisíce lidí, nakonec miliony. Poptávka ale pro nás nikdy nebyla směrodatná. Bitcoinu jsme věřili i v momentech, kdy nad ním skoro všichni lámali hůl. A i díky tomu jsme byli schopni překonat výkyvy trhu. Navíc v číslech pozorujeme, že o absolutní kontrolu vlastněných kryptoměn je v poslední době čím dál větší zájem. Tahle jízda tedy rozhodně není u konce,“ říká Marek „Slush“ Palatinus, spoluzakladatel SatoshiLabs a Trezoru.

Prvotní motivací pro tvůrce zařízení bylo primárně mít možnost uschovat bitcoin někde v bezpečí, mimo počítače, které jsou stále online a určené ke sdílení informací. Než však první Trezor spatřil světlo světa, museli Slush a Stick (v komunitě přezdívky tvůrců) překonat řadu nepříjemností. Nejprve Kickstarter zarazil jejich veřejnou sbírku a posléze narazili na to, že tisícovka zamýšlených kusů hardwaru je pro jakéhokoli výrobce málo a potřebují poptat alespoň třicetkrát víc. Podařilo se jim však dohodnout, že v prvním kole bude vyrobeno pouze deset tisíc kusů. Ty se však velmi rychle prodaly a poptávka se nabalovala jako sněhová koule. „Zanedlouho jsme tak byli schopní prodat i požadovaných třicet tisíc vyrobených peněženek, což nám zajistilo dostatek financí na rozjetí nezávislé společnosti, kterou je Trezor a celé SatoshiLabs dodnes,“ říká Pavol „Stick“ Rusnák, druhý ze zakladatelů SatoshiLabs a Trezoru.

Na své konto ale SatoshiLabs, mateřská skupina Trezoru, nasbírala za uplynulou dekádu desítky prvenství. Mimo jiné uvedla bezpečnostní standardy BIP39 a BIP44, které využívají téměř všichni výrobci kryptopeněženek na světě. Bez nich by nebyla možná vzájemná interoperabilita. SatoshiLabs stojí také za dalšími inovacemi, třeba v podobě prvního open-source bezpečnostního čipu, jehož vývoj probíhá v dceřiné společnosti Tropic Square. 

„Je úžasné, že si naše firma stále drží významnou pozici na trhu. Jako vynálezci původní peněženky zároveň cítíme velkou odpovědnost nejen za vysokou kvalitu a standard našich peněženek, ale i za vývoj segmentu jako takového. Nicméně, ať už se inovace v kryptu budou ubírat jakýmkoli směrem, vždy zůstaneme věrni původním zásadám, na kterých byl Trezor založen – maximální důraz na finanční svobodu jednotlivce. To je totiž to, co nás odlišuje od konkurence,“ zdůrazňuje Rusnák. 

Společnost Trezor je výrobcem první kryptoměnové hardware peněženky, jež vznikla v roce 2013. Stala se průkopníkem ve vývoji self-custody a poskytla jednotlivcům zařízení založené na open-source přístupu k vývoji, které umožňuje každému snadno a bezpečně držet kryptoměny. 

SatoshiLabs je technologická skupina, která se zaměřuje na posílení postavení jednotlivce a vytvoření finanční nezávislosti prostřednictvím kryptoměnových a open source technologií. Stojí i za vznikem zdrojových kódů a populárních standardů BIP 39 a 44, bez kterých by se většina kryptopeněženek neobešla.