Česko je žádoucí pro návrat evropských firem do Evropy
Po období, kdy bylo pro firmy z mnoha důvodů výhodné mít výrobní kapacity mimo Evropu, přichází doba nearshoringu, tedy přesunu výroby blíž zákazníkům. Pro takovou akci je Česká republika mezi 16 nejvhodnějšími zeměmi. Píše se to ve studii Nearshoring poradenské společnosti Cushman & Wakefield.
Region střední a východní Evropy (CEE) je jednou z ideálních destinací: disponuje v rámci Evropy relativně levnou pracovní silou, vhodným geografickým umístěním a dobrou dopravní infrastrukturou. To výrobcům umožní ušetřit náklady včetně těch za dopravu, zkrátit dobu dodání a zvýšit flexibilitu objednávek. Vyhnou se přitom rizikům spojeným s narušením dodavatelských řetězců, jichž jsme byli nedávno svědky, rostoucím nákladům na lodní dopravu a negativnímu vnímání z hlediska ESG, zdůrazňuje agentura ve své studii. Hlavním cílem v rámci CEE budou země, jež disponují výhodami členství v EU a nacházejí se v blízkosti západních trhů – především Německa a Rakouska. Česko jako jediná země hraničí s oběma a splňuje i ostatní podmínky – a stává se tak žhavým kandidátem na umístění výrobních kapacit.
„Několik takových přesunů již proběhlo. Do Česka svůj výrobní závod v posledních měsících umístila například společnost Jungheinrich. Víme už o mnohých dalších výrobcích, kteří Českou republiku či region střední Evropy zvažují jako jednu z preferovaných destinací, takže určitě budeme svědky dalších podobných aktivit, jež podpoří zdejší ekonomiku a zaměstnanost,“ říká Jiří Kristek, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch a nákupních parků v Cushman & Wakefield. „Obecně se jedná o poptávky s přidanou hodnotou, tedy jak výrobní kapacity, tak vývojová centra, která mohou nabídnout zajímavé příležitosti i pro své dodavatele, jimiž se mohou stát lokální firmy.“
Další výhodou Česka je pokračující výstavba nových industriálních kapacit. Ke konci letošního 1. čtvrtletí bylo ve výstavbě přes 1,25 milionu metrů čtverečních těchto prostor, což je o 5 % více než v předchozím kvartálu a o 9 % více než ve stejném období loni. Téměř čtvrtina nových ploch je v Karlovarském kraji, následuje kraj Plzeňský a Jihomoravský. To koresponduje se zmiňovaným důrazem na blízkost rakouskému, resp. německému trhu. „Pro tamní automobilky Česko tradičně vyrábí díly a součástky – a tento trend by s nearshoringem mohl dále růst. Směřovat by k nám mohla i výroba strojů, elektrických zařízení a elektroniky,“ zdůrazňuje C&W.
Zájem o CEE včetně České republiky ale projevují také třeba výrobci oděvů a dalšího spotřebního zboží. Důvodem je mimo jiné blízkost koncovému zákazníkovi a nižší sociální a environmentální dopady výroby, jež jsou pro kupující čím dál zásadnější součástí rozhodovacího procesu.
Moderní výrobní projekty mají většinou velmi specifické požadavky na velikost, uspořádání či vybavení prostor, na rozdíl třeba od těch určených ke skladování. Proto jsou pro jejich umístění nejvhodnější zcela nové haly, které se staví přímo na míru konkrétním potřebám dané výrobní firmy. Pro realitní sektor tento trend znamená očekávaný nárůst poptávky po industriálních prostorech právě ze strany výrobců. V Česku se jejich podíl na celkovém objemu nájemců v posledních letech pohybuje zhruba mezi 30 a 40 procenty, nyní pravděpodobně bude růst.
V rámci CEE je pro Českou republiku hlavním konkurentem Polsko, jež je největším industriálním trhem regionu. Mimo něj se úvahy o přesunu výroby obracejí k jihoevropským zemím s levnější pracovní silou, především Španělsku a Portugalsku, a ke geograficky blízkému Turecku a Maroku.
Společnost Cushman & Wakefield je předním světovým poskytovatelem realitních služeb pro nájemce i vlastníky nemovitostí. Zaměstnává cca 52 000 lidí v 60 zemích světa. V roce 2022 dosáhly příjmy společnosti 10,1 miliardy dolarů.