Česká družice ohlídá přírodu planety Země
První česká družice s hyperspektrální kamerou odhalí nelegální skládky, znečištění vodních toků, poškození vegetace a může ochránit i miliony lidí ohrožených protrhnutím ledovcových jezer. Družice se jmenuje TROLL a pochází z dílny brněnské společnosti TRL Space.
Česká republika se zařadí mezi několik málo států s vlastním satelitem vybaveným vysokospektrální kamerou. Vysoce kvalitní snímky, které hyperspektrální kamera pořídí, výrazně zlepší možnosti monitorování i analýzy různých fenoménů na území naší republiky, ale i mimo ni. „Využití hyperspektrálních snímků má do budoucna obrovský potenciál a jsem rád, že je to právě náš TROLL, který bude moci tyto nové obzory ve snímání naší Země otevřít. Společně s našimi partnery aktuálně řešíme možnosti využití v různých oborech, kde mohou hyperspektrální snímky z družice přinést obrovskou přidanou hodnotu,“ říká generální ředitel TRL Space Petr Kapoun.
Prvním českým zákazníkem, který bude data z družice TROLL využívat, je Česká inspekce životního prostředí. Ta díky hyperspektrálním snímkům získá detailní a přesné informace pro svou dozorovou činnost. Lépe odhalí nelegální skládky, stavby, kácení lesů, znečištění vodních toků, a také získá nástroj na přesné monitorování stavu vegetace. Možné je to díky vysoce pokročilé technologii, kterou hyperspektrální kamera disponuje. Narozdíl od běžné kamery totiž dokáže zachycovat světlo v desítkách spektrálních pásem najednou, kdy každý bod obrazu obsahuje detailní informace o odraženém světle v různých vlnových délkách, což umožňuje „vidět“ vlastnosti materiálů, které jsou pouhým okem nebo klasickými kamerami neviditelné, například chemické složení nebo vlhkost objektů. Na projektu financovaném se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva životního prostředí ČR v rámci programu Prostředí pro život spolupracuje TRL Space s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy, týmem TilSpec a společností Gisat.
„Kromě již zmiňované spolupráce s Českou inspekcí životního prostředí v letošním roce připravujeme společně s Univerzitou Karlovou, Univerzitou v Heidelbergu a Univerzitou v Miláně unikátní výzkumný projekt, prostřednictvím kterého by měly hyperspektrální snímky z družice TROLL pomoci nejen identifikovat supraglaciální jezera v Grónsku nebo na Antarktidě, ale hlavně monitorovat ukazatele, které mohou způsobit jejich protržení. Vodou z nich je totiž v současné době ohroženo více než 15 milionů lidí žijících v ledovcových oblastech. Expedice, v rámci které budou kromě družicového snímkování partneři provádět průzkum i přímo na místě, je plánována na červen letošního roku,” říká Petr Kapoun.
Na projektu bude společnost pracovat s týmem GLAM (Glacier Landscape Analysis and Geohazards Monitoring with Earth Observation), složeným z výzkumníků působících mimo jiné na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. „V současné době mají výzkumníci k dispozici data pouze z tzv. multispektrálních kamer a tzv. SAR radarových satelitů, na základě kterých sice odhalí umístění jezera, ale jeho hloubku a riziko protržení již nikoliv. S tím jim nově pomohou data z hyperspektrální kamery družice TROLL,” doplňuje Petr Kapoun.
Firma TRL Space vypuštěním svého vlastního komerčního satelitu potvrzuje roli systémového integrátora — tedy firmy schopné stavby kompletní družice. Družice TROLL je vybavena nejen hyperspektrální kamerou, ale také pokročilým softwarem s umělou inteligencí vyvinutým sesterským startupem Zaitra. Tento software umožní zpracování dat přímo na palubě satelitu, což urychlí analýzu a zvýší efektivitu mise. Bezpečnost komunikace mezi družicí a Zemí zajistí nový šifrovací systém od společnosti Corac, který rovněž patří do skupiny TRL Space. Šifrovací systém poskytne spolehlivou ochranu přenášených dat.
TRL Space je česká kosmická společnost věnující se dodání kompletních vesmírných misí na míru zákazníkovi a zároveň vývoji a následné komercializaci vlastních produktů pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti. Kromě evropského trhu, kde mimo jiné spolupracuje na různých misích pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA), usiluje o širší zavedení vesmírných technologií po celém světě.