Ceny kakaa překonaly historický rekord

Ilustrační foto: aleksandra85foto z Pixabay

Ceny kakaa na burze krátkodobě prolomily psychologickou hranici 10 tis. USD za tunu. Roční kontrakt aktuálně vycházel na zhruba 9300 dolarů za tunu, uvádí server Kurzy.cz. Loni touto dobou se cena pohybovala pod 3000 dolary. Jen od počátku tohoto roku cena stoupla o 130 procent.

„Trh se bojí, že nabídka kakaa letos bude slabá kvůli špatné úrodě v důležitých pěstitelských zemích v západní Africe. Konkrétně Pobřeží Slonoviny, které je světovou jedničkou v produkci kakaa, se potýká s vyššími teplotami. Ty vyvolávají sucha a snižují úrodu. A aby toho nebylo málo, tak se přidala virová choroba, která postihuje kakaovník a způsobuje vážné poškození rostlin. Na to samozřejmě zareagují konkurenční pěstitelské země, jako je Brazílie či Ekvádor. Ty už se snaží zvýšit produkci. Bohužel to ale potrvá několik let, než nově vysazené kakaovníky začnou plodit boby,“ komentuje pozoruhodnou burzovní seanci Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské kanceláře Next Finance.

Největším spotřebitelem kakaa jsou Spojené státy americké, kde se také vyrábí nejvíce čokolády. Nelze ale mechanicky vyvozovat, že ceny čokolády rovněž stoupnou na dvojnásobek.

„Přeci jen do koncových cen kakaových výrobků se promítají také náklady na výrobu, balení, distribuci nebo reklamu. Navíc platí, že se velké čokoládovny proti cenovým výkyvům jistí finančními deriváty. Velký problém by pro ně nastal až v případě, pokud by silný růst ceny trval dlouho, tedy více let. Navrch sázíme na to, že část výrobců sníží gramáž výrobků nebo ve výrobku omezí podíl čokolády… Ve výsledku čekáme to, že ceny čokolád a jiných kakaových produktů letos vzrostou maximálně o nižší desítky procent. I tak se čokoláda stane o něco větším luxusem, než byla dosud,“ předpovídá Markéta Šichtařová.