Brno v kancelářích předstihlo Prahu, za Evropou zaostává
V posledních deseti letech se brněnský kancelářských trh rozrostl o více než 60 %, zatímco ten pražský o 30 procent. Mezinárodní srovnání s dalšími regionálními městy střední a východní Evropy však ukazuje, že Brno poněkud zaspalo ve vytváření nabídky, která by ho zvýhodnila v rozhodování zahraničních firem, až se obnoví jejich zájem o nové prostory v tomto regionu. Upozornila na to realitní a poradenská společnost Cushman & Wakefield (C&W).
V letošním prvním pololetí se v Brně nově postavilo téměř 25 000 čtverečních metrů prostor, jež se postupně zaplňují nájemníky. Z letos zatím uskutečněné poptávky zhruba třetinu tvoří firmy, které přejednaly své dosavadní smlouvy, druhá třetina jsou expanze stávajících nájemců a třetí pak nové smlouvy. Při přejednávání smluv část firem své prostory zmenšovala, zvláště velké nadnárodní společnosti. Uvolněné prostory se však daří zaplňovat díky zájmu místních firem. Těm se otevírá možnost přestěhovat se ze starších budov do nových za výhodnějších podmínek. Vycházejí jim vstříc pronajímatelé, kteří chtějí rychle zaplnit nově uvolněné prostory, navíc jde často o kanceláře připravené k okamžitému nastěhování, což dále šetří jinak nutné a dnes velmi vysoké náklady na úpravu prostor (fitout).
„Na brněnském kancelářském trhu momentálně probíhá několik významných transakcí, jež dokážou naplnit novou a vznikající plochu – a z hlediska celkové poptávky bychom se tak mohli dostat na hodnoty velmi úspěšného roku 2019,“ říká Lukáš Netolický, partner a vedoucí regionálního zastoupení společnosti Cushman & Wakefield.
Vedle srovnatelných regionálních měst ve střední Evropě má ale Brno má Brno výrazné nedostatky. „Před deseti a více lety bylo Brno atraktivním trhem, na který přicházely hi-tech společnosti, jež s sebou kromě výroby přivedly i významnou kancelářskou poptávku, stejně jako mezinárodní centra pro sdílené podnikové služby. Za posledních deset let nicméně téměř celou poptávku tohoto typu převzala jiná města v regionu. Zdá se, že v Brně na tuto poptávku, která se znovu oživí po uklidnění geopolitické situace, nejsme bohužel připraveni ani na další desetiletí,“ říká Netolický.
V Polsku se objem kancelářské plochy ve významných městech za uplynulých 10 let zdvojnásobil až ztrojnásobil, podobně v rumunských Jasech či Kluži, kde byl na začátku minulé dekády téměř zanedbatelný. O Brně, natož Ostravě, se totéž bohužel říct nedá. Přestože Brno bylo v roce 2012 srovnatelné s Vratislaví nebo Krakovem, poté se nová výstavba zpomalila natolik, že nyní jim nabídkou kancelářských prostor těžko může konkurovat. Podobně Ostrava, která má dnes ze srovnávaných měst nejnižší objem plochy. Jakmile se tedy obnoví poptávka ze strany zahraničních firem, těžko pro ně česká regionální města budou dostatečně zajímavá, jako tomu bývalo v minulosti. Polská města mohou nabídnout daleko více hotových kvalitních prostor, a to často i za nižší cenu „Relevantní a kvalitní poptávku totiž přivede pouze odpovídající nabídka, a na té bude muset Brno i Ostrava ještě zapracovat. Zvláště v Brně jsou obrovské limity pro komerční i rezidenční výstavbu dané nedořešeným územním plánem a protipovodňovými opatřeními,“ uzavírá Lukáš Netolický.