Britská vláda převzala kontrolu nad British Steel

Britská vláda se v sobotu rozhodla převzít kontrolu nad společností British Steel. „Úplné znárodnění posledního britského výrobce primární oceli je stále pravděpodobnější,“ citovala tisková agentura Reuters ministra obchodu Jonathana Reynoldse. Cílem je převést hutě na ekologickou výrobu oceli a výrobu v nich zachovat.
Společnost vlastněná čínskou skupinou Jingye Group v huti Scunthorpe zaměstnává 3500 lidí. Vláda majiteli společnosti nedávno nabídla dotaci 500 milionů liber (14,53 mld. Kč) na výměnu tradičních vysokých pecí za elektrické pece obloukové. Ten to ale odmítl s tím, že je to málo a že výrobu ukončí.
Vláda povolala poslance z velikonoční dovolené na mimořádné zasedání parlamentu, které se konalo v sobotu, aby schválili zákon, který převzetí řízení huti umožní, včetně výplaty mezd zaměstnancům a nákupů surovin, aby se podnik udržel v chodu. Hutě nyní fungují se ztrátou 700 tis. GBP denně. Ministerský předseda Keir Starmer připustil, že zákon je „bezprecedentní“, ale znamená, že vlastní výroba oceli ve Velké Británii bude zajištěna do budoucnosti a že je to v národním zájmu.
Odvolání parlamentu na sobotní zasedání během přestávky bylo první od války o Falklandy v roce 1982. Ministr Reynolds před zákonodárci řekl, že návrh zákona poskytne více času na vyjednávání o trvalé budoucnosti British Steel. „Nečinnost dnes by zabránila tomu, aby se vůbec uvažovalo o nějakém žádanějším výsledku,“ prohlásil ministr. Při hlasování nikdo nebyl proti, podotkla Reuters ve své zprávě.
Uzavřením vysokých pecí by Velká Británie jako jediná země ze skupiny G7 nemohla vyrábět primární ocel ze železné rudy, koksu a dalších vstupů.
British Steel se potýkala s převisem nabídky na globálním trhu již před nárůstem nákladů na energii v posledních letech. Americká cla ve výši 25 % na veškerý dovoz oceli, která vstoupila v platnost v březnu, přinesla oboru jen další ránu. Do USA míří zhruba 5 % britského exportu oceli v hodnotě 400 milionů liber ročně. Reynolds řekl, že problémy ovlivňující British Steel šly nad rámec těchto cel, i když se bude snažit vyjednávat o jejich odstranění.
Vláda již vyčlenila 2,5 miliardy liber pro ocelářský průmysl a vyhlásila, že strategii pro tento sektor zveřejní na jaře 2025. Financování na udržení závodu v provozu bude pocházet ze stávajících rozpočtů, ujistila vláda.
Pokud by byla British Steel znárodněna, byla by to největší státní záchrana od doby, kdy v roce 2008 během finanční krize vláda převzala do své správy několik bank.
V České republice byla loni zastavena výroba primární oceli ve společnosti Liberty Ostrava (dříve Nová huť Klementa Gottwalda). Její kolaps je dáván do souvislosti s nezaplacenými fakturami za dodávky energie a se spekulacemi na trhu emisních povolenek.
Třinecké železárny nedávno zahájily největší investici v historii tuzemského hutního průmyslu ve výši 25,2 mld. Kč na ekologizaci provozu. „Projekt nám umožní dál vyrábět strategický materiál bez závazku placení extrémních nákladů na emisní povolenky, jejichž bezplatný příděl bude postupně ukončen. Nepřinese nám ani vyšší objem produkce, ani zvýšení zaměstnanosti či přidané hodnoty. Splníme však náročné požadavky nízkoemisní výroby. Bez velmi výrazné dotační podpory projekt není reálný,“ řekl o investici generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide.