Biopropan začíná nahrazovat ropný LPG
Zatímco do distribuční sítě zemního plynu je vtláčeno stále více biometanu vyrobeného v tuzemsku z obnovitelných zdrojů, pozadu v rámci dekarbonizace energetiky nezůstávají ani dodavatelé LPG. Průkopníkem je v tomto směru společnost Primagas, která v roce 2020 uvedla na český trh bio LPG a letos jeho dodávky výrazně navyšuje. „Od letošního března distribuujeme asi 200 tun biopropanu měsíčně. V tomto roce se tedy počítá s celkovou dodávkou dvou tisíc tun, což je asi stonásobně více než v prvních letech dodávek,“ popisuje Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas.
Zkapalněný ropný plyn se uplatňuje v celé řadě oblastí, od tlakových lahví pro nejrůznější účely přes vytápění domácností i zajištění energie pro firemní provozy až po pohon motorových vozidel. Přestože jde o velmi čisté palivo, ani jemu se nevyhne dekarbonizace.
V závislosti na technologii výroby vykazuje bio LPG výrazně nižší emise skleníkových plynů než fosilní varianta. Biopropan aktuálně dostupný na českém trhu deklaruje až 91% uhlíkovou úsporu oproti fosilnímu LPG a ve srovnání s motorovou naftou redukuje emise skleníkových plynů až o 94 procenta.
I když bylo pevné datum zákazu používání fosilních paliv ve vytápění budov členskými státy EU odmítnuto, rok 2040 přesto v evropské legislativě figuruje jako orientační termín. „Bez ohledu na to, kdy skutečně dojde k definitivnímu odklonu od fosilních paliv, jsme se zavázali, že veškerá námi distribuovaná energie bude po roce 2040 pocházet z obnovitelných zdrojů,“ říká Jiří Karlík, který dodává, že jakákoliv firma, která LPG používá v technologii nebo na vytápění, se může odběrem bio LPG už nyní vyhnout emisním povolenkám, uhlíkovým daním a vykázat omezení uhlíkové stopy v ESG reportech.
Bio LPG aktuálně dodávané na český trh pochází z holandské biorafinerie Neste a fyzicky je rozváženo z plnírny a distribučního centra Primagas v Horní Suché u Havířova a nově též z Havlíčkova Brodu. Průběžně jsou jím tedy zásobovány čerpací stanice LPG po celé republice, případně firemní zákazníci, kteří chtějí vykazovat menší uhlíkovou stopu.
Nefunguje to ale tak, že by dodavatel k zákazníkovi poslal autocisternu s „obyčejným“ kapalným propanem, a navíc další naplněnou biopropanem. V distribuci většiny biopaliv, včetně biometanu i zelené elektřiny, se totiž uplatňuje princip tzv. hmotnostní bilance. „Oba produkty se distribuují v jedné směsi. Tím se zamezí dodatečným dopravním nákladům i dodatečným emisím skleníkových plynů při přepravě,“ vysvětluje Jiří Karlík. „Fyzicky tedy zákazníci obdrží vždy mix bio LPG a fosilního LPG, včetně certifikátu prokazujícího množství dodaného bio LPG a uhlíkové stopy. Hmotnostní bilance garantuje, že celkové množství prodaného biopaliva i celkový efekt z hlediska emisí vždy odpovídá množství bio LPG zamíchaného do distribuce.“
Bio LPG je totiž po chemické stránce zcela identické s klasickým fosilním LPG, jde rovněž o plyny propan, butan a jejich směsi. Jediným rozdílem je způsob jeho výroby. Oba produkty jsou tudíž libovolně v jakémkoliv poměru mísitelné. V konečném důsledku může bio LPG nahradit fosilní zdroje ze sta procent, aniž by bylo nutné jakkoliv upravovat nebo měnit stávající infrastrukturu a spotřebiče – např. plynové kotle nebo motory vozidel na autoplyn.
Pro produkci bio LPG lze využít řadu procesů a technologií. V současné době je v Evropě nejvýznamnějším zdrojem bio LPG zpracování bioodpadu, použitého kuchyňského oleje, průmyslového odpadu a zejména rezidua či zbytky ze zpracování rostlinných olejů při výrobě HVO (biodieselu). Při hydrogenaci rostlinných olejů, jejímž produktem jsou pokročilá biopaliva 2. generace, vzniká bio LPG jako vedlejší produkt. Na produkci 100 jednotek HVO připadá asi 5 dalších jednotek bio LPG. „Jakýkoliv podíl bio LPG ve směsi autoplynu v současnosti nijak neovlivní cenu pro řidiče na stojanech čerpacích stanic,“ říká Jiří Karlík. V případě zájmu o bio LPG pro účely vytápění či technologií Primagas zpracuje firemním zákazníkům individuální nabídku v závislosti na celkových objemech, požadovanému podílu bio LPG a účelu použití.
Na evropský trh bylo bio LPG uvedeno v roce 2018, a to prostřednictvím skupiny SHV Energy, která je mateřskou společností českého Primagasu. Roční spotřeba se v některých zemích EU pohybuje řádově již v desetitisících tun. Jen SHV Energy ročně dodává do 12 evropských zemí včetně Česka asi 50 000 tun bio LPG. Největšími evropskými producenty jsou biorafinérie Neste v Rotterdamu a italská společnost Eni.