Aero je významným dodavatelem pro nejžádanější dopravní letadlo na světě

Na rozvoji civilního letectví, které 7. prosince slavilo svůj mezinárodní den, se významně podílí i Aero Vodochody. Vyvinulo a nyní vyrábí náběžnou hranu křídla pro Airbus A220, který je v současnosti ve světě nejžádanějším dopravním letadlem ve své kategorii. Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) pravidelně v den výročí svého založení připomíná mimo jiné důležitost mezinárodní průmyslové spolupráce.

Společnost Aero se kromě vývoje a výroby vojenských letadel specializuje i na dodávky komplexních sestav pro dopravní letadla. Pro Airbus A220 Aero vyrábí a dodává pevnou náběžnou hranu křídla. Tu v Aeru nejen vyrábějí, ale na počátku spolupráce připravili i její návrh a vývoj. Jedná se o okraj křídla ve směru letu. Každá náběžná hrana obsahuje téměř 3000 různých komponent a je dlouhá 17 metrů. Její sestavení trvá na montáži 2 týdny, průběžná doba výroby včetně nákupu hutního materiálu je 2 roky. Projekt v Aeru běží od roku 2009 a od prvních dodávek roce 2011 přes sériovou výrobu na plnohodnotně industrializované montážní lince v roce 2014 až do dnešního dne bylo vyrobeno přes 240 párů náběžných hran. Ty jsou z Vodochod odesílány do Belfastu, kde probíhá finální montáž celého křídla.

Airbus A220. Ilustrační foto: Aero

„Airbus A220 je momentálně nejžádanějším dopravním letadlem na trhu. Aero se podílí nejen na výrobě této důležité části letadla, ale zajistilo i vývoj náběžné hrany, což svědčí o vysoké kvalitě a konkurenceschopnosti našich služeb ve světě. Výroba této klíčové komponenty v Aeru je příznivá i pro tuzemské firmy, které se na ní též podílejí. Více než 60 procent dodavatelů, se kterými v Aero spolupracujeme, pochází z České republiky,“ říká Viktor Sotona, prezident a generální ředitel Aera Vodochody.

Letadlo Airbus A220 je jednouličkové letadlo pro komerční provoz na krátké a střední vzdálenosti. Dvě verze letadla (A220-100 a A220-300) mohou přepravovat 100 až 150 cestujících. Toto letadlo bylo vyvinuto a postaveno kanadskou společností Bombardier pod řadou CSeries. V červenci 2018 poté, co Airbus vstoupil do projektu, bylo letadlo přejmenováno na Airbus A220. Přesně o čtyři roky později již bylo zákazníkům celosvětově dodáno symbolických 220 kusů letadel.

Aero Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. Za sto let své existence vyrobilo celkem 11 tisíc letadel a řadí se tak k největším výrobcům proudových cvičných letadel. V oboru civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.