USA zvyšují rozpočtový deficit bez ohledu na své partnery

Problémy s vysokým kursem dolaru
Hospodářská politika USA působí potíže západním zemím i mezinárodnímu finančnímu systému
Jaké jsou příčiny prudkého vzestupu kursu dolaru? Jaký vliv má sílící poziece dolaru na světovou západní ekonomiku, nakolik poškozuje hospodářství NSR a ohrožuje mezinárodní finanční systém? Na tyto aktuální otázky odpovídá v inerview, uveřejněném v západoněmeckém týdeníku Quick, ministr hospodářství NSR Otto Lambsdorff.
Příčinu vzestupu dolarového kursu vidí ministr jednak ve vysokých úrokových sazbách v USA jako následku vysokého rozpočtového deficitu a jednak v tom, že oživení a americké ekonomice postupuje rychleji a výrazněji než v ostatních průmyslově vyspělých západních státech. To obojí vyvolává značný pohyb kapitálu v dolarové oblasti.
K negativním vlivům stoupajícího kursu dolaru řadí ministr Lambsdorff především tlak na vzestup úrokových sazeb, který se přenáší z dolaru na další, zvláště rezervní měny, tedy také na západoněmeckou marku. Negativní je i to, že zdražuje dovoz většiny surovin a energie. Naproti tomu za kladný označuje ministr účinek na cenovou konkurenční schopnost západoněmeckého vývozu, jako např. automobilů a strojů, které lze v USA nabízet za výhodnější ceny.
Pro spotřebitele v NSR znamená zdražený dolar vyšší dovozní ceny a tím i růst spotřebitelských cen, zvláště benzínu a topného oleje. Západoněmeckým turistům se také zvyšují výdaje na cesty do zahraničí. Za významnější však ministr považuje výhody, které má vyšší kurs k DM pro vývozní odvětví západoněmecké ekonomiky, a tím i pro možnost zajišťovat pracovní místa.
Nebezpečí, že četné země s obrovskými dolarovými dluhy vůči téměř všem velkým západním bankám nyní postihne úplná platební neschopnost a že mezinárodní bankovní krize by mohla vést v západní ekonomice k obdobnému zhroucení jako v roce 1929, nelze podle ministra opomíjet. Jak ale uvádí, Mezinárodní měnový fond, ústřední banky i soukromý bankovní systém již v minulých letech prokázaly, že se s krizovými situacemi tohoto druhu dokážou vypořádat. Ovšem s vysokým dolarovým kursem roste také odpovědnost, kterou mají za funkční schopnost mezinárodního finančního systému Spojené státy americké.
Časopis Quick v této souvislosti konstatuje, že USA se zřejmě málo ohlížejí na starosti svých partnerů. Na otázku, zda na hospodářském summitu ve Williamsburgu prezident Reagan slíbil spojencům snížit rozpočtový deficit a úrokové sazby, odpovídá ministr Lambsdorff záporně. Kritický model k této politice však stále trvá, protože tlak na zvyšování úrokových sazeb, kterému je NSR vystavena, ohrožuje vzestup západoněmeckého hospodářství.
Ministr přitom poukazuje na zužování prostoru pro prosazování společného zájmu vlády a ústřední banky NSR zajistit stabilní měnu a mírný hospodářský růst. I když v široké míře zvyšování domácích úrokových sazeb momentálně nepředpokládá, mluví o finančních a rozpočtových starostech, jimž musí vláda při pokračujících hospodářských potížích čelit.
Pokud jde o prognózu, počítá ministr Lambsdorff s nadále silnou pozicí dolaru, protože nevěří, že by se na základních příčinách něco změnilo. Podle jeho slov musí USA buď drasticky seškrtat svůj vojenský rozpočet, nebo zvýšit daně, aby se rozpočtový deficit mohl snížit – a to lze za prezidenta Reagana stěží očekávat. Proto také úrokové sazby v USA a s nimi kurs dolaru zůstanou vysoké, a to i v období před samými prezidentskými volbami v listopadu příštího roku.
Svět hospodářství, září 1983
O zlepšení mezinárodní hospodářské situace
V Madridu začal v pondělí sedmý světový kongres Mezinárodního ekonomického sdružení (IEA) za účasti více než dvou tisíc ekonomů z padesáti zemí.
V úvodním projevu španělský ministerský předseda Felipe Gonzalez vyzval k mezinárodní spolupráci v boji se současnou hospodářskou krizí. Pro úspěšný světový hospodářský rozvoj je však třeba vytvořit patřičné ovzduší míru a dialogu, dodal.
Z dalších vystoupení upoutal na sebe projev sovětského delegáta Olega Bogomolova, který zdůraznil, že vážnou překážkou zlepšení mezinárodní hospodářské situace jsou stále rostoucí výdaje na zbrojení.
Svět hospodářství, září 1983