Deza mohutně investovala do nových výrobků a ekologie

Převzetí Dezy nesouvisí s projekty managementu
Dezu, a.s., jediný koksochemický podnik v ČR, pravděpodobně převezme majoritní vlastník. Mandát na prodej majoritního balíku akcií Dezy má brokerská společnost Atlantic Corporate Finance. Počet nabízených akcií, akcionáři, kteří nabízejí své podíly a okruh oslovených investorů není zatím znám. Atlantic pouze potvrdil, že se jedná o majoritu a že se připravuje informační memorandum. Žádný z akcionářů však majoritní balík akcií v Deze nevlastní ani nespravuje.
Deza je poslední významný český podnik chemického průmyslu, který stojí mimo vyšší chemická uskupení. Celkem 88 % jejích akcií je ve vlastnictví investičních fondů a ostatních právnických osob. Přibližně 30 procent akcií je v držení zahraničních investorů. Hodnota základního jmění podniku činí 1,084 mld. Kč, vlastní jmění společnosti ke konci minulého roku bylo 3,45 miliardy korun.
Největšími podílníky Dezy jsou fondy Spořitelní investiční společnosti a Investiční kapitálové společnosti Komerční banky. Investiční fondy těchto dvou správcovských společností figurovaly jako největší akcionáři v Elektkrárnách Opatovice, majoritní podíl jejich akcií byl nedávno prodán v neveřejném výběrovém řízení. Jsou rovněž největšími akcionáři Vertexu, kde výběrové řízení na prodej majoritního balíku akcií právě probíhá.
„Nezávislé postavení Dezy i skutečnost, že nemáme majoritního akcionáře, vyplývá z celkové filosofie managementu,“ komentoval Miloš Malík, předseda a generální ředitel společnosti. „Nikdy jsme nechtěli podnik ovládnout, nikdy jsme se nesnažili o majetkové přesuny či nějaké nevýhodné prodeje.“
M. Malík připouští, že možná zájem o kontrolu nad firmou je, ale to už jsou záležitosti týkající se akcionářů, ne vedení společnosti. „Kdo by nás mohl převzít?“ Uvažuje ředitel. „V Evropě podniků z našeho oboru není tolik a navíc zde pracují poměrně přísné antimonopolní úřady.“ Jak dále poznamenal, Deza nemá potřebu zahraničního kapitálu, technologicky i ekologicky je na srovnatelné úrovni s vyspělými zeměmi a operace na zahraničních trzích rozvíjí samostatně a poměrně úspěšně.
V loňském roce Deza prodala zboží za 3,15 mld. Kč, o 11,5 % méně proti roku předcházejícímu, který ovšem byl v Evropě poznamenán mimořádně příznivou situací na trhu koksochemických produktů. Loňské výkony klesly o necelých 400 mil. Kč proti roku 1995 na 3,15 miliardy korun.
Letos ředitel Malík odhaduje prodeje na 3,2 mld. Kč, tedy o 7,3 % výše proti minulému roku. „Navzdory potížím spojeným s letními záplavami na Moravě bude záměr naplněn,“ prohlásil. Nárůst tržeb bude letos docílen zejména díky zvýšení objemu produkce, ceny se proti loňsku výrazně nezotavily.
Zisky jsou odhadovány na 215 mil. Kč před zdaněním, což by zhruba odpovídalo výsledku minulého roku. Také na zisku se podepsaly hlavně přímé i nepřímé škody způsobené záplavami. „Letos máme nového auditora, je to Coopers & Lybrand. Poukazuje na riziko kurzových ztrát,“ upozorňuje ing. Malík. „To by se mohlo projevit snížením konečného celoročního výsledku až o 30 milionů korun.“ Současně však poznamenal, že kurzové výkyvy se zatím negativně na hospodaření firmy výrazněji neprojevily. Deza sice splácí zahraniční úvěry, na druhou stranu však více než polovinu objemu produkce vyváží.
Hlavní část výrobního programu Dezy tvoří produkty z destilace černouhelného dehtu, zejména elektrodová smola. Deza v minulém roce inovovala výrobní postup a zavedla výrobu tzv. lentilkové smoly, což vedlo ke zvýšení kvality dodávaného produktu, k usnaděnní manipulace s tímto materiálem a ke snížení ekologických problémů (zejména prašnosti) při jeho překládce a skladování u zákazníků. Inovace se projevila zvýšením zájmu evropských odběratelů a tím i zvýšením prodejů smoly (v roce 1996 o pětinu ve fyzických jednotkách). „Z Evropy se však již s granulovanou smolou nedostaneme,“ odpovídá ing. Malík na otázku, jak se daří uskutečňovat obchodní záměry Dezy v Latinské Americe. „Zámořští zákazníci jsou vybeveni na příjem kapalné smoly. Proto jsme založili dceřinou společnost Deza Polska, která právě začíná stavět terminál v baltském přístavu Štětín. Investice za sedmdesát milionů korun bude dokončena ve třetím čtvrtletí příštího roku. Jeho kapacity by naplno měly být vytíženy v roce dva tisíce.“
Z dalších produktů se na celkových tržbách společnosti významně podílí ftalanhydrid a změkčovadla do plastických hmot, dále Deza rozšiřuje výrobu speciálních chemikálií, surovin pro textilní barviva a chemikálií pro farmaceutický průmysl. Rozvoj těchto výrob je výsledkem projektu modernizace technologií za 1,5 mld. Kč, který by završen v roce 1995 a jehož cílem bylo mj. snížení podílu výrobků, které se kryjí s produkty petrochemického průmyslu na celkové produkci ve prospěch speciálních dehtochemických produktů a speciálních chemikálií. Firma rovněž dokončila zásadní investice do zlepšení ekologických parametrů výroby a loni od Svazu chemického průmyslu České republiky obdržela ocenění Responsible Care. Investiční činnost kulminovala v letošním roce, kdy Deza investovala zhruba 550 mil. Kč, dohromady od roku 1995 dosáhly investice 1,5 miliardy korun.
Deza má majetkové účasti ve čtyřech společných podnicích a společnostech, z toho ve třech majoritní nebo stoprocentní. Nejvýznamnější je ovšem společný podnik Cabot CZ, v němž 52% podíl vlastní firma Cabot Corporation z USA. Tento podnik, který zahájil výrobu v roce 1994, loni docílil obratu přes miliardu korun a od roku 1995 vykazuje zisky, také letos se očekává kladný hospodářský výsledek.
-jef-
Svět hospodářství, prosinec 1997
Očekává se nižší tempo přírůstku obyvatel
Podle údajů OSN dosahuje v současné době počet obyvatel Země zhruba 4,4 miliardy. Experti soudí, že v nejbližší budoucnosti se tempo přírůstku sníží a za 30 let, v roce 2010 dosáhne počet obyvatel v důsledku opatření ke snížení populace v řadě zemí zhruba 10,5 miliardy osob. Převážná většina – asi 9,5 mld osob – bude žít v rozvojových zemích, přičemž v nejméně vyspělých státech Asie a Afriky se soustředí 60 % veškeré světové populace.
Svět hospodářství, červenec 1981