Před vlastními rozhodnutími se neuchráníme
Téměř současně se stalo asi jen shodou okolností, že Evropská komise schválila šestý balíček sankcí proti Rusku, jehož stěžejní součástí je zákaz dovozu ropy, že česká vláda kývla na mimořádnou pomoc 5000 Kč rodinám s dětmi a že vstoupilo v platnost snížení spotřební daně na motorová paliva o 1,50 Kč na litr.
Pročež vzorně většina čerpacích stanic včera zlevnila beznín i naftu o 1,50 koruny za litr. Ale na dlouho to nevydrží. Cena ropy Brent na světových trzích se po oznámení evropského embarga vyhoupla přes hodnotu 124 dolary za barel. Je tak nejdražší od 9. března letošního roku, kdy vrcholila panika způsobená invazí Ruska na Ukrajinu. Stát snížením DPH přijde zhruba o 4,2 mld. Kč, zatímco občan, pokud si nenatankuje plnou do konce tohoto týdne, žádné zlevnění nezaznamená. On ani stát na tom tak docela škodný nebude. Podle odhadů ekonomů si na vysokých cenách a nepředvídaně silné inflaci přijde v příjmech státního rozpočtu na dodatečných 60 až 100 miliard korun. Ale to teď není důležité.
Podobný efekt, jako úleva na DPH z benzínu a nafty, má i podpora 5000 korun rodinám s dětmi. Je to opatření chránící před inflací, kterou ovšem dřívější politická rozhodnutí pomáhala rozpoutat, a je to opět opatření proinflační. Připomíná to anekdotu o lékaři, který proti kašli předepisuje projímadlo s vysvětlením, že pacient se pak bojí zakašlat.
Tak se tedy politici snaží zmírnit důsledky svých vlastních dřívějších rozhodnutí. Kdyby v pozadí aktuálních událostí nebyla válka, bylo by to docela srandovní. Nyní se pouze princip politických zasahování do dějů ekonomických zřetelně a v krátkém okamžiku zjevuje, což je celkem vzácná chvilka. Ale on funguje nezadržitelně pokaždé. Ať jde o embarga, podporu OZE, dotace elektromobilům, výpomoce rozvojovým zemím, atd…