Průmysl a obchod se rychle zvedají
Český statistický úřad dnes vydal pravidelný přehled vývoje průmyslu, stavebnictví a obchodní bilance. Některá čísla vypadají impozantně, ale skutečnost je docela prozaická. V meziročním srovnání působí zkreslení loňská epidemie covidu a související státní zákazy a omezení.
Průmyslová výroba v dubnu vzrostla proti březnu o 1,9 %, ve srovnání s dubnem 2020 přírůstek činil 55,1 procenta. Loni ale byly průmyslové podniky většinou odstaveny, zejména citelně pandemie dopadla na automobilky. Ve čtvrtém měsíci minulého roku průmysl padal o 35 procent.
Letos naopak právě výroba vozidel k růstu průmyslové produkce přispěla nejvíce, když meziročně stoupla o 446,5 procenta. Více než dvojnásobně se zvýšila výroba pryžových a plastových produktů. Ty jdou ve velkých objemech do automobilek jako díly a součásti. O 64 % také stoupla výroba elektrických přístrojů. Naopak pokles vykázal obor textil a oděvy. Zde patrně stále ještě působí vliv zavřených kamenných obchodů.
Svůj odbyt průmysl nachází snáze v zahraničí než v tuzemsku. Tržby z přímého vývozu v dubnu meziročně stouply o 87,5 % v běžných cenách, domácí prodeje se zvýšily o 38,4 procenta. V tomto údaji se ovšem skrývají nepřímé vývozy, tedy prodeje tuzemským podnikům, které pak zboží exportují pod svou značkou nebo jako součást svých výrobků. Celkem se tržby za průmyslové výrobky zvýšily o 63,5 procenta.
Silný vývoz se podepsal na výsledku zahraničně-obchodní bilance. Její přebytek v obchodu se zbožím v běžných cenách činil 19,3 mld. Kč, což bylo více, než odhadovali analytici. Výrazně aktivní byl zejména obchod s motorovými vozidly, ale v kladných číslech skončila v dubnu také bilance obchodu s počítači, elektronickým a optickým zbožím a také s textilem.
Bilanci naopak zhoršuje a bude zhoršovat obchod s energetickými surovinami. Stoupají objem i ceny dovozů ropy a zemního plynu.
Meziročně export vzrostl o 78,3 % a dovoz o 49,8 %, což ale opět zařídila slabá srovnávací základna loňského roku.
Stavebnictví se nechytá
Na rozdíl od průmyslu se stavebnictví k nějakému výraznějšímu růstu stále nemůže dodýchat. Statistické údaje nejsou v meziročním srovnání tak příkré, protože tento obor v podstatě lock-downem zasažen nebyl. Omezení na něj působila zprostředkovaně. Například zahraniční pracovníci v důsledku uzavření hranic a karantén nedorazili do práce. Chyběli často i domácí zaměstnanci, ať už byli v karanténách nebo doma s dětmi, které nemohly chodit do školy.
Stavební produkce v dubnu meziročně klesla o 3,9 %, snížila se i ve srovnání s březnem, a to o 1,9 procenta. Částečně je na vině počasí. Duben byl mimořádně chladný a deštivý. Nicméně inženýrské stavitelství pracovalo plynule dál na loňské úrovni, zatímco pozemní stavitelství se propadlo meziročně o 5,4 procenta. Kromě zmíněných potíží s pracovními silami se letos přidává nedostatek stavebních materiálů, zejména oceli, dřeva a některých plastových výrobků, a silný růst jejich cen a cen energie.
Slibně funguje bytová výstavba. Bylo dokončeno o 57,4 % více bytů než loni v dubnu, zahájených bytů bylo více o 6 procent.
Zlepšení je ale na obzoru. Stavební úřady v dubnu 2021 vydaly meziročně o 13,5 % více stavebních povolení. Orientační hodnota těchto staveb ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 vzrostla o 8,8 procenta.