Rekonstrukce pražského obchodního domu Máj začne v červnu
Modernizace v pořadí druhého postaveného obchodního domu v někdejším Československu Máj bude zahájena v červnu letošního roku. Tuzemský developer Amádeus Real po dohodě s památkáři zachová vzhled budovy a vrátí podobu i řadě vnitřních prvků (například obnaženým stropním podhledům v jednotlivých patrech).
Amádeus Real, vlastněný pražskou rodinnou firmou Klánů, aktuálně vybírá zhotovitele stavby. Firma má již v rukou pravomocné stavební povolení a zahájení plánované rekonstrukce tak již nic nestojí v cestě.
Modernizace Máje začne přesně 50 let od zahájení jeho stavby v roce 1972 a potrvá zhruba 1,5 roku. Pro veřejnost by měl být otevřen koncem roku 2023. Rekonstrukce bude stát přes miliardu korun. Po celou její dobu bude Máj pro veřejnost uzavřen. Aktuálně už jsou známy konkrétní termíny jeho postupné květnové uzávěry.
„Celé přízemí a první patro se uzavřou k 30.dubnu a od 1.května tak již nebude možné vejít do OD Máj z Národní třídy a projít pasáží. Do 15.května budou ještě zpřístupněny obchodní prostory Tesca. Počínaje 16. květnem budou uzavřeny úplně všechny vchody do obchodního domu,“ říká Václav Klán mladší z Amádeus Real, který celému projektu jako jeho hlavní manažer v rámci rodinné firmy velí.
„Počítáme s tím, že zhruba v půlce května začnou vyklízecí práce, což potrvá zhruba 3 týdny. V průběhu června by se měl stavby ujmout její generální dodavatel, jehož výběr právě finalizujeme,“ dodává k harmonogramu uzavření Máje V.Klán ml.
Amádeus Real od počátku příprav modernizace Máje spolupracoval s původními autory – architekty Martinem Rajnišem a Johnny Eislerem. Pod finálním architektonickým návrhem rekonstrukce je podepsána česká společnost AGE Project. Zvolená varianta modernizace byla konzultována na odboru památkové péče i s řadou dalších odborníků na památkovou péči a urbanismus. Posuzoval ji též Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (včetně svého poradního sboru).
„Vznikající architektonické návrhy Máje jsme společně s Johnym měli po celou dobu jejich přípravy možnost nejen vidět, ale je i připomínkovat. Myslíme si, že jeho finální podoba po modernizaci dobře skloubila naši původní ideu, ale zároveň je i pozitivním krokem vpřed. Zakonzervovat celý stav na úrovni o 50 let zpět prostě nejde. Věříme, že se bude veřejnosti po otevření líbit,“ řekl architekt Martin Rajniš.
Finální koncept tak např. mj. v plné míře zachovává původní vzhled kulturní památky stavby včetně provedení replik fasád nebo jejich barevnosti na Národní třídě či unikátního prostoru klimatronu v 5. nadzemním podlaží.
„Respektovali jsme nejen připomínky a náměty ze strany památkářů, ale i sami jsme se snažili co nejvíce zohlednit, že je Máj kulturní stavební památkou,“ uvedl Václav Klán mladší, spolumajitel Amádeus Real a hlavní manažer projektu rekonstrukce OD Máj. Renovace této výjimečné stavby v historickém centru Prahy ale nutně potřebuje především výměnu zastaralých technologií a také úpravu vnitřních prostor. Celkem má budova Máje 11 pater (8 nadzemních a 3 podzemní).
Developerská společnost Amádeus Real soustředila veškeré své podnikatelské aktivity s výjimkou Plzně, kde připravuje výstavbu nové městské čtvrti v rámci projektu AMESIDE a Ústí nad Labem (Sever II), do Prahy. Tady v současnosti vlastní a provozuje např. kancelářské a obytné prostory ve Vlastině ulici (Praha 6) a nedávno dokončila rekonstrukci svého objektu Paláce Bristol (původně z konce 19.století) v Dlouhé ulici.
Firma má z minulosti bohaté reference z provozování svých nemovitostí (především obchodních center), které dříve vlastnila, v centrech velkých českých měst. Např. v Brně (OD Omega na náměstí Svobody), Liberci (OC Delta), Ústí nad Labem (OC Sever) nebo v Hradci Králové (OC Atrium). Mezi její další významné projekty, které v minulosti kompletně vybudovala a provozovala (následně je odprodala jiným vlastníkům), patřily ještě například kancelářské a obytné prostory v Rybné ulici nebo Vodičkově ulici (oba v Praze 1).