Dluhy domácností stouply na rekord a více se pojišťují
Celkový dluh obyvatel České republiky je na rekordní úrovni. Podle údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací dosáhlo zadlužení našich domácností na konci loňského třetího čtvrtletí 2,87 bilionu korun. Meziročně se tak dluh zvýšil o 314 miliard korun. Dlužníci se ale chovají stále zodpovědněji, své závazky pojišťují v meziročním srovnání o 12 % více. Bojí se ztrát. Podle průzkumu pojišťovny BNP Paribas Cardif se 56 % respondentů obává ztráty práce a 64 % finančních ztrát.
Dluhy českých domácností jsou nyní na enormní výši. Růst zadlužování domácností je dlouhodobým fenoménem. Lidé si nejčastěji půjčují na bydlení, které činí tři čtvrtiny všech úvěrů. Nyní se situace navíc mění v souvislosti s nejistou ekonomickou situací, zdražováním energie, inflací a dalšími s tím spojenými problémy. Lidé si tak více uvědomují, že ztráta zaměstnání, nemoc nebo další problémy jim mohou zabránit ve splácení půjček. Dlouhodobě roste zájem o pojištění úvěrů pro případ neschopnosti splácet.
„Podle současných dat BNP Paribas Cardif se lidé stále více pojišťují proti neschopnosti splácet své závazky. V meziročním srovnání to nyní představuje dvanáctiprocentní nárůst. Růst zájmu o pojištění schopnosti splácet je dlouhodobý a jedná se o velmi zdravý vývoj zadlužování Čechů. V současnosti je posilován obavami z nejisté ekonomické situace,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.
Hlavní důvody růstu zájmu o pojištění úvěrů jsou, že stále větší část populace si začíná uvědomovat, že nemá dostatek finančních rezerv na pokrytí pravidelných výdajů a na splátky úvěrů při výpadku příjmu a nyní se začíná více obávat o ztrátu svého zaměstnání. Podle průzkumu BNP Paribas Cardif až 70 % Čechů nepokryje své výdaje a závazky déle než 3 měsíce, pokud přijdou o svůj pravidelný příjem.