Čím a jak se lidé zaměstnají? Třetina bude muset změnit práci
Co se změní na světovém pracovním trhu v příštích pěti letech a čím budou změny zapříčiněny, na to se snaží přijít Světové ekonomické fórum (WEF). Podniklo rozsáhlý průzkum mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, jehož výsledky podrobilo důkladné analýze a zveřejnilo pod názvem Future of Jobs Report 2025 (Zpráva o budoucnost zaměstnání).
Nejsilnější vliv na rozvoj některých druhů zaměstnání, na zánik jiných, na vzdělání a kvalifikaci zaměstnanců a na jejich přemisťování po světě budou mít rozpad globalizace (ekonomická fragmentace), ekonomická nejistota, demografické změny a zelená tranzice. Některý z faktorů bude působit sám o sobě, častěji ale v kombinaci s jinými, píše WEF.
Nejsilněji bude pracovní trh ovlivněn digitalizací. Jednak vlastním rozvojem digitálních technologií, jednak jejich průnikem do různých činností. O tom je přesvědčeno 60 % z tisíce dotázaných globálních zaměstnavatelů, pro něž pracuje celkem 14 milionů lidí ve 22 oborech a 55 zemích a ekonomických uskupení. V první řadě půjde o učení a informační potenciál umělé inteligence (AI). Značně se budou měnit také obory robotizace a automatizace, výroba energie, skladování a distribuce. Nastupující trendy budou mít oboustranný efekt na pracovní trh. Podpoří například poptávku po technologických dovednostech, včetně kybernetické bezpečnosti, v jiných odvětvích se poptávka pro zaměstnancích sníží.
ekonomický pokles donutí ke změnám 42 % podnikatelů
Na druhém místě co do síly vlivu WEF objevila životní náklady. Polovina dotazovaných zaměstnavatelů bude muset změnit svá podnikání, a to navzdory polevující inflaci, o níž se ovšem část respondentů domnívá, že naopak mírně poroste. Všeobecný ekonomický pokles donutí ke změnám 42 % podnikatelů. Tyto dva trendy podpoří sháňku po kreativních, odolných, přizpůsobivých a agilních zaměstnancích.
Dále je tu migrace rozhýbaná klimatickou změnou. Adaptace na ni změní pracovní trh podle 47 % zaměstnavatelů, respektive je donutí změnit podnikatelské plány. Bude poptávka po inženýrech obnovitelných zdrojů, ochrany životního prostředí a po specialistech na samořídící vozidla.
Stárnutí a úbytek populace v pracovním věku zasáhne pracovní trhy zejména ve vyspělých zemích. V rozvojových naopak, tam pracujících lidí bude přibývat. Poroste poptávka po zkušených a talentovaných lidech, učitelích a trenérech a po zaměstnancích motivovaných, kteří si uvědomují vlastní cenu. Stárnutí podpoří profese související se zdravotnictvím, růst produktivní populace zase profese učitelské.
Geoekonomická fragmentace a politická napětí změní podnikatelské modely 34 % firem. Poměrně významná 23 procenta podnikatelů má obavy ze sílících restrikcí v obchodě a investicích a téměř stejný počet změní své podnikání na základě dotačních a průmyslových politik. Takřka všichni respondenti z této skupiny za nejvýznamnější vliv považují vývoj vztahů mezi USA a Čínou. Na zaměstnanosti se to odrazí tak, že opět budou poptávat lidi s tzv. měkkými dovednostmi, ale také zaměstnance se silným společenskými vlivem.
Mezi roky 2025 a 2030 se změní podmínky na pracovním trhu pro 22 % pracujících lidí. (V České republice pro 30 procent.) Nových pracovních míst přibyde 170 milionů, tj. 14 %, naopak zaniknou 92 miliony pracovních příležitostí, což činí 8 % současného stavu.
Konkrétně se zvedne počet příležitostí v zemědělství, poptáváni budou řidiči, stavební dělníci, prodavači, pečovatelé, sociální pracovníci a učitelé. Rozvoj technologií dá novou práci těžařům dat, expertům na finanční technologie a umělou inteligenci, učitelům strojů a vývojářům software. Zanikat budou sekretářská místa, pokladní, poštovní úředníci, bankovní poradci a vkladači či opisovači dat. Celkem se změny ve způsobu výkonu nebo zastarání nynějšího povolání dotknou mezi roky 2025 a 2030 třetiny světové zaměstnané populace. Tolik tedy ze studie WEF.
Změny v pracovních dovednostech
Připadá vám to drsné? V průzkumu z roku 2023 se změn ve své práci mohlo nadít 44 % a v ještě starším z roku 2020 dokonce na 57 procent pracujících lidí. A jestli vám některé názvy nových povolání připadají divné, jako například trenéři (coaches) nebo učitelé strojů (v originále Machine Learning Specialists), pak stačí si uvědomit, že ani takoví koordinátoři intimity, po kterých je dnes sháňka hlavně ve filmových studiích, ještě před pár lety neexistovali, podobně jako třeba influenceři (česky: ovlivňovači, když jsme u těch podivností).
V podstatě si však nemusíme dělat vrásky z citovaných očekávání. Ono také platí, že velcí a bohatí podnikatelé se rádi přizpůsobí politikům. Ti když něco v příštích 5 letech vymyslí, velká část byznysu se toho ochotně chytne, a nových pracovních míst s podivnými názvy, jako třeba manažer diverzity nebo specialista ESG, bude přibývat jako hub po dešti. Případně se rozpoutá nějaká ta válka a vypukne poptávka po vojácích, dělnících do zbrojovek, politolozích, komentátorech a diplomatech, načež zeslábne přesun obyvatel v důsledku klimatických změn.