Loni nejvíce vynášely investice do technologických firem
Za minulý rok zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech 9,01 procenta. Ve třetím kvartálu roku 2024 dosáhly růstu o 2,67 %, zatímco ve čtvrtém kvartálu zpomalila jejich výkonnost na pouhých 0,34 %. Není překvapením, že akciové fondy měly za rok 2024 vyšší zisky než fondy, které investují do konzervativních aktiv. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select.
„V dlouhodobém horizontu přinesly akciové fondy roční zhodnocení 6,37 % za posledních šest let. Do anualizované báze se však negativně propisuje období covidu a války na Ukrajině. Smíšené a dluhopisové fondy, které spadají mezi defenzivní strategie, dosahují v letošním roce růstu mírně přes 5 %, což potvrzuje jejich stabilní roli v portfoliích českých investorů,“ komentuje Petra Hrdličková, investiční analytička Swiss Life Select.
Mezi jasné vítěze minulého roku patří fondy zaměřující se na technologické společnosti. Hlavním tématem těchto gigantů byla v loňském roce bezesporu umělá inteligence, do které byl masivní tok investic. „Vývoji cen akcií z tohoto sektoru přispělo uvolnění měnové politiky centrálních bank a výhra Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, která na trhy přinesla klid a pozitivní sentiment. Investory neodradila ani přemrštěná valuace těchto společností. Ke spokojenosti korunového investora přispěl i pozitivní vývoj na měnovém trhu, kdy dolar oproti české koruně posiloval o téměř 10 procent, což přispělo k výkonnosti dolarových aktiv,“ upozorňuje Šimon Schloff, investiční analytik Swiss Life Select.
Lukrativní zhodnocení nabídly minulý rok i fondy zaměřené na těžbu zlata, které profitovaly ze zvýšené poptávky centrálních bank v čele s čínskou. Zlato profitovalo z nejistoty ohledně výsledku amerických prezidentských voleb, kdy investoři přesouvali část svých portfolií do zlata jako bezpečné investice. Na konci roku však tempo jeho růstu výrazně zpomalilo.
„Nadprůměrných výsledků dosahovaly fondy orientované na indický region, který těžil z dynamického růstu ekonomiky. Indický trh začíná hrát prim v oblasti digitální infrastruktury, což přitahuje zájem investorů. Demografický trend a levné energie tento růst nadále upevňovaly,“ komentuje Schloff.
Fondy s expozicí v Latinské Americe trápilo zejména oslabování lokálních měn, povodně a na konci roku také informace o možném uvalení cel ve výši 25 % na mexické zboží exportované do USA. V Číně došlo v září k pozitivnímu obratu kvůli rozsáhlým stimulačním opatřením ze strany čínské vlády, kterému však zahraniční investoři uvěřili pouze dočasně a trh následně ke konci roku část růstu vymazal.
„V nadcházejícím roce bude velmi důležité sledovat jednotlivá zasedání centrálních bank v čele s americkou centrální bankou Fed a také první kroky, které přinese nástup Donalda Trumpa na prezidentský post. Jeho celní politika by mohla zasáhnout vývoj jednotlivých trhů. Na druhé straně by plánované snížení korporátní daně a snížení regulace mohly pomoci místním podnikům v čele s bankami zvýšit jejich ziskovost. Přední technologické společnosti budou muset svou pozici na trhu obhájit prostřednictvím nových inovativních produktů a zlepšováním stávajících. Investice do umělé inteligence mohou přivést na scénu nového konkurenta, který zaujme svým originálním přístupem a dostane se do popředí,“ upřesňuje Petra Hrdličková.
Velkým tématem bude udržitelnost datových center a zejména jejich energetická náročnost, která s trendem AI neustále narůstá. USA zůstává v tomto odvětví lídrem, ale z růstu mohou těžit i země jako Tchaj-wan a Jižní Korea, které jsou součástí strategické infrastruktury a výroby čipů. Využití umělé inteligence ve zdravotnictví a při vývoji léků bude pravděpodobně jedním ze zajímavých sektorů, přičemž rostoucí důraz na kybernetickou bezpečnost bude tento trend doprovázet. Investice směřující do zdravotnických technologií a kybernetické bezpečnosti tak mohou přitáhnout značné investice.
„Nelze však zapomenout na geopolitická rizika a konflikty na Blízkém východě, na které si trhy sice již zvykly, ale stále je mohou silně rozkolísat. Změny cen klíčových komodit, energetického mixu a zavedení cel může dostat Evropu pod ještě větší tlak. V roce 2025 by akciovým trhům mohl opět uškodit nárůst inflace nad cílové hodnoty centrálních bank. Zejména pak ta ve službách, která je stále poměrně vzdálená svému cíli,“ uzavírá Petra Hrdličková.
Index českého investora CII750 sestavuje Swiss Life Select na základě 750 fondů, které jsou pro českého investora běžně dostupné. Při jeho výpočtu sleduje nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice.
Swiss Life Select je přední finančněporadenskou společností v ČR. Je součástí švýcarské finanční skupiny Swiss Life. Akcie společnosti Swiss Life jsou obchodovány na burze v Curychu a jsou rovněž zařazeny do hlavního indexu SLI (Swiss Leader Index), který zahrnuje 30 největších společností obchodovaných na burzách ve Švýcarsku. Více na www.swisslifeselect.cz.